«Tariximiz bizim üçün dərs olmalıdır. O, heç nəyi silmir»
“”Oreşnik” günəş istiliyinə davamlıdır” 11:29 | 22 fevral 2025 | Şənbə Məqaləyə 93 dəfə baxılıb Şriftin ölçüsü Xəbərin şriftini kiçilt Xəbərin şriftini böyüt
“”Oreşnik” günəş istiliyinə davamlıdır”
Rusiya prezidenti Vladimir Putin Moskvada keçirilən Gələcək Texnologiyalar Forumunda çıxış edib. Rusiya prezidenti ilk dəfə ötən ilin noyabrında istifadə edilən “Oreşnik”lə bağlı yeni açıqlama verib.
Putin çıxışında Sovet İttifaqından miras qalan texnoloji irsə, süni intellektə və “Oreşnik” ballistik raketinə toxunaraq, elmi araşdırmalara ayrılan büdcənin Ümumi Daxili Məhsulun (ÜMD) 2 faizinə qədər artırılmasının lazım olduğunu bildirib.
Putin SSRİ-dən mühüm bir texnologiya miras aldıqlarını, lakin bu mirasın haqqının verilmədiyini, bu vəziyyətə görə xarici ölkələrdən asılı vəziyyətə düşdüklərini ifadə etdi. Putin texnoloji inkişaf üçün nadir torpaq elementlərini də vurğulayıb və litium elementinə diqqət çəkdi.
Ötən ilin noyabrında Ukraynanın Dnepr şəhərində ilk dəfə istifadə edilən “Oreşnik” ballistik raketi dünyanın diqqətini çəkib. Raket haqqında təfərrüatlı məlumat olmadığı üçün “Oreshnik”lə bağlı çoxlu fərziyyələr olsa da, Putin raket haqqında yeni məlumatlar verərək, “Hamı “Oreshnik”dən danışır. Onun materiallarının nə olduğunu soruşurlar. “Oreshnik”in döyüş başlığı günəşin səthinin istiliyinə tab gətirə bilir. 1980-ci illərdə də oxşar sistemlər hazırlanmağa çalışılıb, lakin lazımi materiallar əldə edilməyib" deyib.
Putin son vaxtlar dünyada daha çox gündəmə gələn Şimal qütbü ilə bağlı açıqlamalar verib. Arktikada şəksiz lider olduqlarını bildirən Putin, bütün ölkələrin buzqıran gəmilərdə onlarla əməkdaşlıq etmək istədiyini bildirib.