Kral Çarlzın xəstəxanaya getmə səbəbi bilindi
Böyük Britaniyanın xarici işlər naziri Deyvid Lammi Rusiyaya qarşı indiyə qədərki ən böyük sanksiya paketini açıqlayacaqlarını bildirib.
İngiltərə Xarici İşlər Naziri Deyvid Lammi dördüncü ilinə girən Rusiya-Ukrayna müharibəsi münasibəti ilə yazılı açıqlama verib. Rusiyanın imperialist məqsədlərlə Avropa təhlükəsizliyini təhdid etdiyini müdafiə edən Lammi, “Ukrayna, Böyük Britaniya və Avropa tarixində kritik bir dövrdəyik. Rusiya prezidenti Vladimir Putinin işğalının əks-sədaları hətta cəbhə xəttindən kənarda da eşidildi. Buraya britaniyalı ailələrə ağır zərbə vuran artan enerji qiymətləri daxildir. Britaniyaya, institutlarımıza və həyat tərzimizə qarşı təhdidlər bundan çox-çox kənara çıxır. Biz heç vaxt təhlükəsizliyimizi normal qəbul edə bilmərik”, – deyib.
Lammi deyib ki, Avropa Ukraynaya dəstəyini ikiqat artırmalı və ölkəsi ildə 3 milyard funt-sterlinq hərbi yardım vədinə sadiqdir. Ukraynada sülhün qorunmasına kömək etmək üçün Britaniya qoşunlarını göndərməkdə qərarlı olduqlarını da vurğulayan Lammi, “Biz ABŞ və Avropalı tərəfdaşlarımızla birlikdə müharibə zonası xaricində davamlı və ədalətli sülhə nail olmaq üçün işləyəcəyik, eyni zamanda Ukraynasız Ukrayna ilə bağlı heç bir şey edilə bilməyəcəyini açıqlayacağıq”, – deyib.
Rusiyaya təzyiq etməyə davam edəcəklərini ifadə edən Lammi, “Müharibənin ilk günlərindən bu yana Rusiyaya qarşı ən böyük sanksiya paketini açıqlayacağıq”, – dedi.