saytına bildirib ki, siyasi həyatda mühüm rolu olmuş şəxslərin xatirəsinin
əbədiləşdirilməsi üçün addımların atılması məqsədəuyğundur. Belə bir məsələnin
qanunla tənzimlənmədiyini deyən Ç.Qənizadənin sözlərinə görə, bu, icra
orqanlarının işidir və Prezident tez-tez belə sərəncamlar verir.
«Dövlət xadimlərinin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi, yubileylərin keçirilməsi ilə bağlı sərəncamlar verilir. Hesab edirəm ki Azərbaycanda heç kim unudulmayıb. Müəyyən küçə və prospektlərə, hansısa yerlərə, məsələn, metrostansiyalara, parklara dünyasını dəyişmiş Azərbaycan dövlət rəhbərlərinin adları verilə bilər. İndiki hakimiyyət dövründə eks-prezidentlər haqqında qanun qəbul olundu və məhz eks-prezidentlərə olan münasibət göstərdi ki, biz tarixi danmaq istəmirik. Onlar pis, yaxşı Azərbaycan tarixində olublar. Ola bilər ki, fəaliyyəti kimlərisə qane edib, kimlərisə yox. Amma tarixi reallığı qəbul etməliyik. Təbii ki, onların xatirəsinin əbədiləşdirilməsi üçün addımların atılması məqsədəuyğundur. Hesab edirəm ki, zaman-zaman bu addımlar atılır. Yaddan çıxanlar varsa təbii ki, ictimai rəy hazırlanır, mətbuatda bununla bağlı yazılar verilir, yada salınır. Bir sözlə, burada hər hansı qısqanclıq və yaxud qeyri-maraq ola bilməz. Dövlət bu cür insanların statusunu rəsmiləşdirməkdə maraqlı oldusa, bu adların verilməsində də maraqlı ola bilər və olacaq».
Həmkarından fərqli olaraq Fəzail Ağamalı dövlət xadimlərinin adlarının əbədiləşdirilməsinin qanunvericilikdə tutarlı şəkildə öz əksini tapmalı olduğunu deyir. Onun sözlərinə görə, əgər qanunvericilikdə belə bir şey yoxdursa, o zaman məsələni gerçəkləşdirmək mümkün deyil.