400 hava qüvvəsi və 6000 şəxsi heyətlə quru əməliyyatlar başlaya bilər
Küveytdə İrana və Livan «Hizbullah»ına casusluqda günahlandırılan «Əl-Əbdüli» radikal şiə şəbəkəsinin daha 12 üzvü yaxalanıb. Bu barədə Küveyt Daxili İşlər Nazirliyi avqustun 12-də bəyanat yayıb.
Bəyanatda bildirilir ki, Küveyt təhlükəsizlik qüvvələri bir neçə həftə axtarışdan sonra İrana casusluqda günahlandırılan «Əl-Əbdüli» qruplaşmasının 12 üzvünün kimliyini müəyyənlədirdikdən sonra onları tutub: «Üzvlərinin çoxu İranda hərbi təlim keçmiş şəbəkə üzvlərindən çoxlu silah-sursat, partlayıcı maddələr və hərbi avadanlıqlar aşkarlanaraq götürülüb. «Əl-Əbdüli» radikal şiə qruplaşmasının yaxalanan üzvləri, Küveytin bir sıra həssas dövlət qurumları barədə məlumat toplayaraq İrana və Livan «Hizbullah»ına ötürürmüşlər. Onlar həm də Küveytdə və körfəzin bir sıra ölkələrində teraktlar həyata keçirməyi planlaşdırsalar da, onların həmin planlarının qarşısı vaxtında alınıb».
Xatırladaq ki, İrana bağlı radikal şiə «Əl-Əbdüli» casusluq şəbəkəsi və onun ölkəyə qarşı gizli fəaliyyəti, 2015-ci ildə Küveyt təhlükəsizlik qüvvələrinin paytaxtın yaxınlığında keçirdiyi əməliyyatlarda ifşa edilərək qarşısı alınmışdı. Əməliyyatlar nəticəsində qruplaşmanın 20-dən çox üzvü yaxalanmış və onlardan külli miqdarda silah-sursat və partlayıcı maddələr aşkarlanaraq götürülmüşdü.
Küveyt Ali Məhkəməsi, «Sepah»a casusluqda günahlandırılan həmin şəxsləri uzunmüddətli həbsə məhkum etsə də, 2017-ci il, iyulun 17-də onların bir sürət qayığına minərək dəniz yolu ilə İrana qaçdığı barədə məlumat yayılmışdı.
Bunun ardınca, İranın ölkəsinin daxili işlərinə qarışmasına etiraz bildirən Küveyt informasiya naziri, iyulun 20-də bəyanat yayaraq İranın bu ölkədəki səfirliyinin 15 diplomatının ölkədən qovulması və onlara ölkəni tərk etmələri üçün 45 gün vaxt verildiyi barədə məlumat yaymışdı.
Qeyd edək ki, Küveyt əhalisinin üçdə birini şiələr təşkil edir.