Xəstələrin vəziyyəti isə qənaətbəxşdir
Saatlıda 24 nəfərin zəhərlənməsi ilə bağlı araşdırmalara başlanılıb
“Bizim dövrümüzdə heç vaxt kütləvi zəhərlənmə olmayıb. Ağlıma gəlmir ki, çalışdığım 40 il ərzində nə vaxtsa pambıqçılıqda kütləvi zəhərlənmə baş versin. Görünür, indiki halda baş verən zəhərlənmədə dərmanların dozasını artıq edirlər”.
Bunu Modern.az-a açıqlamasında keçmiş deputat, bir vaxtların məşhur pambıqçısı, hazırki Prezident təqaüdçüsü Tərlan Musayeva son günlər pambıq sahələrində baş verən kütləvi zəhərlənmə hallarına münasibət bildirərkən deyib.
Tərlan Musayeva bildirib ki, pambıq sahələrində bu cür neqativ halların baş verməsində sahəyə nəzarət edən aqronomun da, məhsulu becərənin də məsuliyyəti var.
“O vaxtlar pambıq sahələrinə mən də dərman səpmişəm. Amma dərmanı sahəyə səpəndən sonra 24 saat kimsə ora buraxılmırdı. Çünki dərmanın təsiri keçməli idi. Mən sahəyə dərman səpən vaxtlarda yanımda ayran, qatıq məhsulları gəzdirirdim. Su əvəzinə onu içirdik. Kolxozdan hər bir işçi üçün süd məhsulları təşkil edilirdi. Əleyhqazdan istifadə edirdik. Əlcəksiz, xüsusi geyimsiz tarlaya girməzdik. İş geyimlərini geyinməsəydik, bizi tarlaya buraxmazdılar. Görünür, indi bu sahəyə nəzarət olunmur. Kənardan gətirilən adamlar da qaydalara əməl etmirlər. O vaxtlar bu sahəyə ciddi nəzarət vardı. Kolxoz sədri də məsuliyyət daşıyırdı”.
Tanınmış pambıqçının sözlərinə görə, dərmanlardan düzgün istifadə edilmədikdə əks təsir özünü daha çox göstərir.
“Bəlkə də elə işçilərin yanında dərmanı tarlaya səpirlər. Həmçinin, gətirilən dərmanların dozasından düzgün istifadə etmirlər. Bu cür dərmanlar çox təhlükəlidir. Hətta dərmanların insan orqanizmində 40 il qalma təsiri var. Bizim dövrümüzdə hamilə qadınların pambıq tarlalarında işləməsinə icazə verilmirdi. Çünki bu dərmanların ana bətnində olan uşağı öldürmək riski daha güclüdür”.
Xatırladaq ki, son günlər Saatlı, Tərtər, İmişli və Yevlaxdakı pambıq tarlalarında kütləvi zəhərlənmə halları baş verib.