Qərb kəşfiyyat mənbələri Rusiyanın xüsusi casusluq bölməsi yaratdığını iddia edir. Adının açıqlanmaması şərti ilə “Wall Street Journal”a (WSJ) danışan ABŞ və Avropa kəşfiyyat rəsmiləri “Xüsusi Əməliyyat Qrupu” (SSD) adlanan bölmənin Rusiya hərbi kəşfiyyatına bağlı olduğunu iddia edirlər.
Bildirilir ki, Qərbə qarşı “kölgə müharibəsi” aparan bölmə Rusiya prezidenti Vladimir Putinin 2022-ci ilin fevralında Ukraynada müharibə əmrindən bir il sonra yaradılıb.
Hesabatda SSD-nin bəzi səlahiyyətləri Rusiyanın ən böyük kəşfiyyat qurumu olan Federal Təhlükəsizlik Xidmətindən (FSB) götürdüyü iddia edilir.
Həmçinin iddia edilir ki, yeni agentlik Qərb kəşfiyyat mənbələrinin 2018-ci ildə Britaniyada rus ikili agenti Sergey Skripal və qızı Yuliyanın zəhərlənməsinə görə məsuliyyət daşıyan 29155-ci bölməni birləşdirib.
Mənbələr bildirir ki, SSD-nin üç əsas missiyası var: xarici ölkələrdə qətl və təxribat əməliyyatları keçirmək, Qərb şirkətlərinə və təhsil müəssisələrinə sızmaq, xarici agentləri işə götürmək və onlara təlim vermək. Təşkilatın Ukrayna və Serbiya kimi ölkələrdən agent cəlb etmə fəaliyyətini həyata keçirdiyi də iddia edilir.
Bunlara əlavə olaraq SSD-nin Rusiya xüsusi əməliyyat qüvvələrinə təlim verdiyi iddia edilir.
Quruma general-polkovnik Andrey Vladimiroviç Averyanov və onun müavini, general-leytenant İvan Sergeyeviç Kasiyanenkonun rəhbərlik etdiyi iddia edilir.
Çeçenistan müharibələrində iştirak etmiş Averyanov 2014-cü ildə iki nəfərin ölümü ilə nəticələnən silah-sursat anbarının partladılması əməliyyatında iştirak etdiyinə görə Çexiya polisi tərəfindən axtarışa verilib. Putin Krımın ilhaqında iştirakından sonra onu Rusiyanın ən yüksək mükafatı olan Rusiya Qəhrəmanı medalı ilə təltif edib.
Kasiyanenkonun Skripala və qızı Yuliyaya qarşı sui-qəsd əməliyyatını planlaşdırdığı iddia edilir. 2018-ci ildə Skripal və Yuliya hücumunda ikili agent və qızı xəstəxanada müalicə aldıqdan sonra xilas edilib, Kreml isə sui-qəsd iddialarını rədd edib.
Bundan başqa, Kasiyanenkonun Afrikadakı muzdlu “Vaqner” şirkətinin əməliyyatlarını öz üzərinə götürdüyü iddia edilir. Vaqnerin yaradıcısı Yevgeni Priqojin 2023-cü ildə öldürülüb.