Ankara Böyükşəhər Bələdiyyə sədri Mənsur Yavaş İstanbul Böyükşəhər Bələdiyyəsinin sədri Əkrəm İmamoğlunun səhər saatlarında saxlanılmasına münasibət bildirib.
“Bundan əvvəl də Əkrəm bəy barəsində istintaq başladılıb. Və gedib ifadəsini verdi. Ona görə də hər hansı araşdırma aparılsa, onun dəvət oluna biləcəyi ehtimalı var idi. Evinə 20 polis əməkdaşının belə basqın etməsi, üstəlik, ötən gün baş verən hadisəyə görə bütün dünyanın gözü İstanbul Böyükşəhər Bələdiyyə Başçılığına çevrilmişdi. Bu yalnız Türkiyənin imicinə xələl gətirəcək.
Heç kəs təqibdən sığortalanmayıb, kiminsə təqsirli olması və ya əvvəlcədən mühakimə olunacağı görüntüsü yaratmaq düzgün deyil. Dünən diplom ləğv olunanda bəzi jurnalistlər birbaşa ünvanı və vaxtı verib, “bu saat ləğv olunacaq” kimi fikirlər səsləndirdilər. Əgər araşdırma gedirsə, bəzi jurnalistlərin öz vəkillərindən xəbərsiz bu məsələlərlə bağlı məlumat verməsi məsələnin siyasi tərəfini göstərir. Siyasət qanuna qarışanda ölkəyə gələn sərmayələr dayanır. Ölkə əziyyət çəkir. Nə Əkrəm bəy, nə də bizim dostlarımız heç vaxt mühakimə olunmamalı olduqlarını iddia etmədilər. Amma bunu ədalətli və düzgün şəkildə etmək lazımdır.
Yanvarda qərara gəldik ki, Tayvanda Ağıllı Şəhərlər və Biznes Forumunda iştirak edək. İndi bilet tapmağa çalışıram. Mən qayıdacağam. Yəqin ki, səhər İstanbulda olmağa çalışacağam. Hələ bileti təşkil edə bilməmişik. Hörmətli sədrimizlə birlikdə hamımız ora toplaşıb vəziyyəti izləyəcəyik”.
İmamoğlunun diplomu ləğv edildikdən sonra Yavaş, “Bununla ictimaiyyətə bildirirəm ki, bu qanunsuzluq aradan qaldırılana qədər “prezidentliyə namizədliyimi qiymətləndirmək” qərarımı dayandıracağam” fikrinin nəyi ifadə etməsi barədə suala Yavaş, “Biz kiminsə yıxıldığını və ya bundan istifadə etdiyini görüb sevinəcək insanlar deyilik. Hörmətli Baxçalı xəstəxanada olarkən cənab Özgür, “Bu məsələni heç bir şəkildə tənqid etməyəcəyəm” demişdi. Mən etik rəftar görən şəxsi tənqid etməyəcəyəm. İndi cənab İmamoğlunun diplomu ləğv olunduğuna görə, siyasətdən danışmaq, hər hansı bir gözləntimiz olması mənəviyyatımıza ziddir. Diplomun ləğvi ilə bağlı icazəsiz qərarın verildiyi iddiaları da var. Eyni zəmində azad siyasətlə məşğul olmasam, bu vəziyyətdən sui-istifadə edib siyasətlə məşğul olmağı özümə uyğun görmürəm. Anadoluda buna “seldən kündə qoparmaq” deyirik”, – deyib.
İmamoğlunun həbsindən narahat olub-olmaması barədə suala Yavaş, “Bəzi yazıçıların çıxışları onu narahat etsə də, düzünü desəm, onda belə bir narahatçılıq görmədim. Bəlkə qəzəbli və ya əsəbi ola bilər. Kimsə sizin haqqınızda əvvəlcədən mühakimə edir. Təəssüf ki, televiziyada hələ verilməmiş bir qərar haqqında eşidirsiniz. Demək olar ki, şərhçilər qərar qəbul edirlər. Bunlar bizim sistemimizə, inzibati quruluşumuza, hüquq sistemimizə böyük ziyan vuran hadisələrdir”.
'Təəssüf ki, 'Türkiyəni daha pis günlər gözləyir'' deyən Mənsur Yavaş, “İstanbul Böyükşəhər Bələdiyyə sədrinin bu şəkildə nəzarətə alınaraq polis bölməsinə gətirilməsi bütün dünyanın diqqətini çəkəcək. Bu, investisiyalara və Avropa ilə əlaqələrimizə təsir edəcək. Biz hüquq və insan haqlarında geridəyik. Bununla belə, bir tərəfdən biz Avropa Birliyinə daxil olmağa çalışırıq. Cənab prezident də gedib bu məsələ ilə bağlı danışıqlar aparıb. Amma bu hadisələrin baş verməsi ilə belə bir şey mümkün olmayacaq. Qanunlar nə qədər çox olsa, çörək də bir o qədər çox olar”.