Əkrəm İmamoğlunun diplomu əvvəlcə ləğv edilib, daha sonra iki ayrı istintaq çərçivəsində cinayət təşkilatının rəhbəri olmaq ittihamı ilə saxlanılıb.
İstanbul Cümhuriyyət Baş Prokurorluğunun verdiyi yazılı açıqlamalara görə, Əkrəm İmamoğlu Medya A.Ş-də qazanc məqsədi ilə cinayət təşkilatı qurmaq və ona rəhbərlik etməkdə və yerli seçkilərdə PKK terror təşkilatına yardım etməkdə ittiham olunur. Prokurorluq gərək hər iki araşdırmanı müəyyən səviyyəyə çatdırıb, həbslər aparıb.
NƏ OLA BİLƏR?
İmamoğlunun diplomunun ləğvi və onun barəsində həbs qərarı verilməsinin həm hüquqi, həm də siyasi nəticələri olacaq.
1. İmamoğlunun prezidentliyə namizədliyi.
2. İstanbul Böyükşəhər Bələdiyyəsinə müvəkkil təyin edilməsi.
3. CHP sədrliyi.
4. CHP-nin prezidentliyə namizədi.
SİYASİ BALANSLAR
Siyasətdə yeni reallıq var. Əkrəm İmamoğlunun diplomu ilə bağlı qərar məhkəmə tərəfindən ləğv olunmayınca prezidentliyə namizəd ola bilməz. “Şəhər konsensusu” ilə bağlı məhkəmə proseslərinin nəticələri və onun həbsinə səbəb olan tender saxtakarlığı iddiaları siyasi güc balansını kökündən dəyişəcək təsirə malik olacaq.
PREZİDENTLİYƏ NAMİZƏD KİM OLACAQ?
İndi Əkrəm İmamoğlu saxlanılıb. Onunla bağlı iki ayrı araşdırma aparılır. Bu araşdırmaların nəticələri siyasi balanslara təsir edəcək və yeni siyasi proses yaranacaq. Qeyd etdiyim kimi, bunun həm hüquqi, həm də siyasi nəticələri olacaq.
Əkrəm İmamoğlu prezidentliyə namizəd ola bilməsə, CHP-nin prezidentliyə namizədi kim olacaq? Meydan Mansur Yavaşa qalacaq, yoxsa iynə Özgür Özələ dönəcək?
PUTİN-MEDVEDEV MODELİ?
Əkrəm İmamoğlunun komandası Putin-Medvedev modelini təklif etməyə başlayıb. “Özgür Özəl prezidentliyə namizəd, Əkrəm İmamoğlu CHP sədri olsun” deyirlər.
Əkrəm İmamoğlu həbs olunarsa, onun CHP sədrliyi də çətinliyə düşəcəkmi?
İstanbul Böyükşəhər Bələdiyyəsinə müvəkkil təyin edəcəkmi?
Bunlar siyasətin qarşısında duran mühüm məsələlərdir. Onların bəziləri qısa zamanda cavab tapacaq, bəzilərinin taleyinə isə zamanla aydınlıq gələcək. Sonda demokratiyaların ən böyük hakimi olan millət öz qərarını verəcək.
Təbii ki, bunları müzakirə edib şərh edəcəyik. Amma biz mühakimə etməyəcəyik. Biz ancaq jurnalistika ilə məşğul olacağıq.
Bu arada, Əkrəm İmamoğlu ilə bağlı aparılan araşdırmalarla bağlı təsdiqlənmiş hər hansı məlumat prosesə işıq salacaq. Əkrəm İmamoğlu ilə bağlı hər təfərrüat xəbər dəyərindədir. Çünki bu, siyasətin, xüsusən də prezident seçkilərinin gedişatının müəyyənləşdirilməsində təsirli olacaq.