Rusiya prezidenti Vladimir Putin dünən 160 min nəfəri hərbi xidmətə çağıran fərman imzalayıb. “İnterfaks” xəbər agentliyinin məlumatına görə, 18-30 yaş arası bütün vətəndaşlara şamil edilən yeni səfərbərlik apreldən iyul ayına qədər olan dövrü əhatə edir.
Rəsmi açıqlamaya əsaslanan xəbərdə məcburi hərbi xidmət müddəti başa çatan piyada, matros, çavuş və kiçik zabitlərin hərbi xidmətdən tərxis olunacağı təfərrüatı da yer alıb.
Rusiya ordusu ənənəvi olaraq ildə iki dəfə, yaz və payız aylarında hərbi xidmətə çağırış keçirir.
Ötən ilin oktyabr-dekabr ayları ərzində 133 min əsgər bir illik hərbi xidmətə çağırılıb.
2024-cü ilin yanvarında Putin hərbi xidmət üçün yaş həddinin 27-dən 30-a qaldırılması haqqında qanun imzalayıb. Rusiya mətbuatı ötən ilin dekabr ayından silahlı qüvvələrdə şəxsi heyətin sayının təxminən 2,4 milyon nəfərə, o cümlədən 1,5 milyon hərbi qulluqçuya yüksəldiyini bildirib.
Ukraynada ərazi qazanmaları Rusiya qüvvələrinə bu baha başa gəlib.
Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargahının rəqəmlərinə görə, Rusiyanın müharibə başlayandan bəri 768 mindən çox itki verdiyi güman edilir.
Statistikaya ölənlərin və yaralananların sayı daxil edilməsə də, ümumi rəy budur ki, bu rəqəmə ölənlər, yaralananlar, itkin düşənlər və əsir düşənlər daxildir.
Ukrayna Baş Qərargahının məlumatına görə, noyabr və dekabr ayları ən çox itkilərin yaşandığı aylar olub. Noyabrda gündəlik sayı 2030 rus əsgəri təşkil edib ki, bu da Rusiyanın 2022-ci ildə genişmiqyaslı işğalının başlamasından bəri ən yüksək rəqəmdir. Dekabrın əvvəlində Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski Ukraynanın müharibə başlayandan bəri 43 min əsgər itirdiyini açıqlamışdı.