ABŞ və Böyük Britaniya xarici işlər nazirləri Kiyevə gedib
Braziliya quraqlıq və meşə yanğınları ilə mübarizə aparır
Braziliyada qanunsuz dəstəyə basqın edilib
Bill Qeyts: ««Qaraj alimləri» virusları yaya bilər»
«Yeni virus yaradırlar, 30 milyon insan ölə bilər»
Kamran Ağayev: «Dünyaya səs salacaq proqram hazırlayıram»
Dünyanın əz zəngin adamı niyə qabları özü yumağı xoşlayır?
Amazon şirkətinin təsisçisi Ceff Bezos (Jeff Bezos) bütün Qərb dünyasında böyük satış günü sayılan «Qara Cümə» ərəfəsində 2,4 milyard dollar qazanaraq dünyanın ən yeni və yeganə 100 milyard dollarlı milyarderinə çevrilib.
Onun sərvətinin belə sürətli artımına təkan verən internet ticarətçisi olan şirkətin səhm qiymətlərinin artacağına ümidlər olub.
Həmin gün bütün dünyada baş verən alverin 18,4 faizi internet alış-verişinin payına düşüb.
Ümumiyyətlə isə cənab Bezosun sərvəti bu ilin əvvəllərindən 32,6 milyard dollar artmışdı. «Qara Cümə» ərəfəsindəkı 2,4 milyard dollarlıq artım onu dünyanın ən varlı adamına çevirib.
Ondan əvvəl Bill Qeytsin (Bill Gates) sərvəti 1996-cı ildə 100 milyard dolları keçmişdi. O vaxt «Microsoft» şirkətinin səhmləri sürətlə bahalaşmışdı.
Qeytsin hazırkı sərvəti 86, 8 milyard dollardır, amma təhlilçilər deyirlər ki, əgər o «Microsoft»dakı səhmlərinin 700 milyon dollarını və 2, 9 milyard dollar nağd pulu xeyriyyəyə verməsəydi, indi sərvəti 150 milyard dollar ola bilərdi.
Bezos indiyədək öz sərvətindən heç kimə verməyib, amma o iyun ayında yazdığı tvitdə bu barədə düşündüyünü və yaxşı ideyalar gözlədiyini bildirmişdi.
Onun 220 min izləyicisindən dərhal 22 min bəyənmə alınmışdı. Bundan başqa daha 50 min postda pulların necə xərclənməli olduğuna dair təkliflər vardı.
Amma bu günədək «Amazon» şirkətinin təsisçisi sərvətindən harasa xərclədiyi barədə məlumat verməyib.
Cənab Bezos «Amazon» şirkətini 22 il əvvəl, Nyu Yorkdakı sərvət fondu meneceri vəzifəsini tərk etdikdən sonra, özünün Sitldəki (Sietl) evinin zirzəmisində yaratmışdı.
«Amazon» hazırda dünyanın ən aparıcı internet satıcılarındandır və CNN-in məlumatına görə aprel ayında şirkətin 430 milyard dollar dəyərində olduğu bildirilib.