Terrorçuların təchizat düşərgələri hədəfə alınıb
“Heç kim İrana hücum etmək barədə düşünməyə belə cürət etmir”
ABŞ İranın Nüvə Proqramını tamamilə ləğv etmək niyyətindədir
İranın Xarici İşlər naziri Abbas Araqçı bazar günü bildirib ki, 2015-ci il İranın nüvə proqramı üzrə sazişinin bərpası dəyişən şəraitə görə mümkün olmayacaq.
“Mənim fikrimcə, 2015-ci il sazişini mövcud formasında dirçəltmək mümkün deyil. Bu, bizim maraqlarımıza cavab verməyəcək, çünki bizim nüvə sahəsindəki vəziyyətimiz xeyli dəyişib və biz artıq əvvəlki şərtlərə qayıda bilmərik”, — deyə nazirin sözlərini “Al-Arabiya” yayıb.
“Eyni şeyi sanksiyalar barədə də demək olar. Buna baxmayaraq, 2015-ci il sazişi danışıqlar üçün əsas və model ola bilər”, — deyə Araqçı əlavə edib.
O həmçinin bildirib ki, Tehran hələlik ABŞ-la dialoqa qarşı mövqe tutur, çünki tərəflər arasındakı münasibətlərin tarixi və əldə edilən təcrübə buna təsir edir. O vurğulayıb ki, Vaşinqton siyasətini dəyişdirməlidir ki, İran danışıqlarda iştirak etməyə razı olsun.