Barış Manço (1943 - 1999)
«İnsanlar hər zaman qəhrəman ola bilməzlər, ama hər zaman insan ola bilərlər»
Lukaşenkonun hiyləgər gedişləri 14:54 | 28 mart 2025 | Cümə Məqaləyə 24 dəfə baxılıb Şriftin ölçüsü Xəbərin şriftini kiçilt Xəbərin şriftini böyüt
DADAŞ
Rusiya iqtisadiyyatı və maliyyə sistemindəki böhran ən çox Belarusa mənfi təsir göstərə bilər. Bu Lukaşenkonun hökumətinə ciddi zərbə vura bilər. Bu gün Aleksandr Qriqoryeviç vəziyyətə tam nəzarət edir və hətta, hakimiyyətin etibarlı əllərə asanlıqla ötürülməsini də hazırlayıb. Lakin Rusiyanın Belarusun maliyyə dəstəyində iştirakının kəskin şəkildə azalması ölkədə sosial gərginliyi kəskin şəkildə artıra bilər.
İndi Lukaşenko Çin, Azərbaycan və bir sıra Yaxın Şərq ölkələrinin rəhbərliyinə müraciət edərək əlavə maliyyə mənbələri tapmağa çalışsa da, hələlik ciddi dəstək almayıb. Eyni zamanda, Belarus diktatoru ABŞ prezidenti Donald Trampın komandasının nümayəndələri ilə danışıqlar aparır və bu yolda müəyyən irəliləyiş və hətta bir sıra məsələlərdə qarşılıqlı anlaşma var. Amma Vaşinqton Belarusun maliyyə problemlərini həll etmək fikrində deyil. Avropa Birliyi də kömək etməyə tələsmir. Çünki yeni il öncəsi vəd edilən siyasi məhbusların kütləvi şəkildə azadlığa buraxılması baş verməyib.
Vəziyyət sürətlə pisləşərsə, Lukaşenkonun planlaşdırılmış keçidə uyğun olaraq hakimiyyəti tez bir zamanda ötürmək və hər şeyi “xələfin üzərinə atmaq” üçün yaxşı şansı var. Lukaşenko deyə bilər ki, o, vaxtında hər şeyi yoluna qoya bilməyib və buna görə də hər şeyi alt-üst edib. Problemləri “ümummilli lider” mövqeyindən müşahidə etmək prezident kreslosundan daha təhlükəsizdir.