Neft-qaz hasilatında nə nəzərdə tutulub?
Gömrük Komitəsi hesabat yaydı
Ucuz enerji təzyiqi bəzən öz bəhrəsini verir, amma ...
Azərbaycan Tarif (qiymət) Şurasının 2016-cı il 28 noyabr tarixində keçirilmiş növbəti iclasında təbii qazın pərakəndə satış tarifi əhali üzrə illik istehlak həcmi 1500 kubmetrədək olan istehlakçılar üçün dəyişdirilməyərək bir kubmetr üçün mövcud 10 qəpik səviyyəsində saxlanılıb, illik istehlak həcminin 1500 kubmetrdən çox olan hissəsi üçün isə 20 qəpik müəyyənləşdirilib.
SOCAR məsələyə aydınlıq gətirsə də, bəzi abonentlərdə yeni tariflərlə bağlı suallar yaranıb. Məsələn, abonentlərdən biri deyir:
«Mən tutaq ki, 3 ildir smart tipli qaz sayğacı işlədirəm. Hər dəfə də ildə 2000 kub qaz işlədirdim, amma sayğacda əlavə funksiya işə düşmürdü. İndi sayğaca kim komanda verəcək ki, 1500 kub tamam oldu, növbəti sərfiyyatı yeni tariflə hesablanacaq?».
Abonentlərin bu tip sualları ilə bağlı müraciət etdiyimiz «Azəriqaz» İstehsalat Birliyinin (İB) mətbuat xidmətinin rəhbəri İbrahim Kərbalayev Modern.az-a bildirdi ki, 1500 kubdan artıq qaz istehlak edən abonentlərin sayğacına hər hansı müdaxilə olmayacaq:
«Hər bir abonentin saldosu var. Saldoda abonentin sərf etdiyi qazın həcmi, ödədiyi məbləğ və tarix öz əksini tapır. Smart tipli sayğaclarda 1500 kub 150 manatdır.
İstifadə edilən qazın həcmi 150 kubu keçdisə, növbəti sərf edilən qazın hər kubuna görə 20 qəpik hesablanacaq. Bu avtomatik olaraq hər bir abonentin saldosuna uyğun həyata keçiriləcək. Yəni sayğaclara hər hansı müdaxilədən söhbət getmir».