“Etnik nifrətin qızışdırılması” hesab olunacaq
Zaman onun müttəfiqdən çox vassal kimi davranmasına şahidlik edir
Lukaşenkonun çıxışı xarici işlər nazirini pis vəziyyətdə qoydu
Qırğızıstanın sabiq prezidenti Kurmanbek Bakiyev qiyabi olaraq 25 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib. Rusiya mətbuatının verdiyi xəbərə görə, Bişkekin Pervomaysk Rayon Məhkəməsi keçmiş dövlət başçısını britaniyalı biznesmen Şon Deylinin həyatına sui-qəsd etməkdə təqsirli bilib.
Ş.Deyli Qırğızıstanın Ceruy qızıl yatağının işlənməsi lisenziyasının sahibi olan “Oxus Gold” (Böyük Britaniya) şirkətinin Bişkekdəki təmsilçisi olub. Lakin Qırğızıstan hökuməti yatağı daha əlverişli şərtlər təklif edən Avstriyanın “Global G.O L.D. Holding Gmbh” şirkəti ilə işlətmək barədə saziş imzalayıb. İstintaqın versiyasına görə, Kurmanbek Bakiyev məsələnin ictimailəşməməsi üçün Qırğızıstan Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəisi olan qardaşı Janıbek Bakiyevə, oğlanları Maksim və Marata Ş.Deylini aradan götürmək barədə göstəriş verib. 7 iyul 2006-cı ildə bir neçə güllə yarası alan Ş.Deyli sağ qalıb və tezliklə Qırğızıstanı tərk edib.