Putini təhqir edən müğənni evinə polis basqını zamanı ölüb
Şimali Koreya ABŞ-ın Sakit okeandakı strategiyasından narahatdır
Şimali Koreya ilk dəfə olaraq uranın zənginləşdirilməsi obyektini ictimaiyyətə açıqladı
Şimali Koreya nüvə silahını artıracağı açıqlaması ilə ABŞ-ı hədələyib. Ölkə lideri Kim Çen In nüvə potensialını çoxaltmaq siyasət yürütdüklərini bəyan edib.
Şimali Koreya Mərkəzi Xəbər Agentliyinin (KCNA) xəbərinə görə, Kim Şimali Koreyanın yaranmasının 76-cı ildönümü münasibətilə keçirilən bayram tədbirlərində çıxış edib.
Kim qeyd edib ki, “ABŞ və onun ardıcılları tərəfindən törədilən müxtəlif təhdidlərə qarşı çıxmaq üçün güclü hərbi mövcudluğa ehtiyac var”.
"Reuters"in məlumatına görə, Kim Şimali Koreyanın regionda ABŞ-ın rəhbərlik etdiyi nüvə hərbi bloku kimi təsvir etdiyi ciddi təhlükə ilə üzləşdiyini bildirib.
Xüsusilə ABŞ-dan artan nüvə silahının Şimali Koreya üçün təhlükə yaratdığını ifadə edən Kim hərbi üstünlüyün qorunub saxlanmalı və daha da artırılması lazım olduğunu deyib. O, buna görə də ölkəsinin nüvə silah potensialını artırmaq üçün siyasət yürütdüklərini açıqladı.
Davamlı olaraq nüvə təhlükəsinə məruz qaldıqlarını ifadə edən Kim, nüvə silahından “özünümüdafiə” üçün istifadə edəcəklərini və bunun heç kim üçün təhlükə yaratmayacağını müdafiə edib. Kim deyib ki, Şimali Koreya məsuliyyətli nüvə silahı dövlətidir.
Şimali Koreya Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Komandanlığını tənqid edərək, onu qanunsuz müharibə təşkilatı adlandırıb. O, həmçinin Almaniyanın Vaşinqtonun rəhbərlik etdiyi Birləşmiş Millətlər Təşkilatının sərhəd nəzarəti qüvvəsində iştirakını tənqid edib və bunu gərginlik yaradan təşəbbüs kimi qiymətləndirib.
Almaniya keçən ay Şimali Koreya ilə möhkəm möhkəmləndirilmiş sərhədə nəzarət etməyə kömək edən və müharibə vəziyyətində Cənubu müdafiə edəcəyinə söz verən Cənubi Koreyadakı Birləşmiş Millətlər Komandanlığına qoşulan son ölkə oldu.