Müharibə nəticəsində Sudan səhiyyə infrastrukturun məhv olma təhlükəsi var
Hazırkı dövlət başçısı, ana müxalifət lideri və sülh hərəkatı namizədi ən yüksək post uğrunda yarışacaq
Ərzaq Böhranına Qarşı Qlobal Şəbəkənin qandonduran hesabatı
Zimbabve misli görünməmiş quraqlıqdan sonra qida qıtlığı qorxusu ilə 1988-ci ildən bəri ilk dəfə olaraq 200 filin qida üçün məhv edilməsinə icazə verir. Şiddətli quraqlıqdan əziyyət çəkən Zimbabvedə ərzaq qıtlığı ilə bağlı narahatlıqlar mübahisəli praktikanın geri dönməsinə səbəb olub. Afrika ölkəsi 1988-ci ildən bəri ilk dəfə 200 filin qida məqsədi ilə məhv edilməsinə icazə verib.
“Euronews”un məlumatına görə, Zimbabvenin Ətraf Mühit Naziri, keçən həftə parlamentdəki çıxışında Cənubi Afrika ölkəsinin “ehtiyacından daha çox fil” olduğunu bildirib. Yerli mətbuatın məlumatına görə, ovçulara 200 heyvanı öldürmək əmri verilib.
Parklar və Vəhşi Təbiət Təşkilatının prezidenti Fulton Manguanya, fil ovunun Zimbabvenin ən böyük ov qoruğunun yerləşdiyi Hvange də daxil olmaqla “insanlarla münaqişələrin baş verdiyi ərazilərdə” aparılacağını bildirdi.
Əvvəllər insanların qidası üçün filləri məhv edən qonşu Namibiyanın təcrübəsinə istinad edən səlahiyyətlilər əti qurutmağı, qablaşdırmağı və qida aclığı yaşayan icmalara çatdırmağı planlaşdırır.
Dünya Ərzaq Proqramı (WFP) bildirir ki, Zimbabve son 40 ilin ən pis quraqlığını yaşayır. Bu o deməkdir ki, bir çox ərazilərdə əkinlər quruduğundan və məhsul zəif olduğundan yemək azdır.
Bəzi ekspertlər və heyvan hüquqları müdafiəçiləri fillərin məhv edilməsinin ölkənin imicinə mənfi təsir göstərə və turistləri Zimbabveyə səfər etməkdən çəkindirə biləcəyi qənaətindədirlər.
Botsvanadan sonra dünyada ikinci ən çox fil kolonnasına sahib olan Zimbabvedə təxminən 100 min fil yaşayır.
Dünya Vəhşi Təbiət Fondunun hesablamalarına görə, 20-ci əsrin əvvəllərindəki 5 milyondan 3 milyona qədər azalan fil populyasiyası qitədə cəmi 415.000 civarında qalıb. Cənubi Afrika, Botsvana, Namibiya və Zimbabvedəki populyasiyalar istisna olmaqla, Asiya və Afrika filləri nəsli kəsilmək təhlükəsi ilə üzləşmiş hesab olunur.