AB-də narkotiklərin qeyri-qanuni istifadəsi və tədarükü artdıqca, üzv dövlətlər narkotiklərin qanunsuz dövriyyəsi və mütəşəkkil cinayətkarlıqla mübarizə səylərini gücləndirirlər.
Gömrük orqanları tərəfindən müsadirə edilən narkotiklərin təxminən 70 faizi Avropa Birliyi limanlarında baş verir və əhəmiyyətli miqdarda narkotik vasitələr, xüsusilə də kokain daşınma konteynerlərində ələ keçirilir.
Avropada 22 milyondan çox yetkin 2023-cü ildə marixuanadan istifadə etdiyini açıqlayıb. Marixuana 27 üzv dövlətin hamısında ən çox istifadə edilən qeyri-qanuni narkotikdir.
Avropa Birliyi Narkotik Agentliyinin (EUDA) məlumatına görə, kokain Avropada marixuanadan sonra ən çox istifadə edilən ikinci qeyri-qanuni narkotikdir.
AB ölkələri 2021-ci ildəki 303, 2022-ci ildə 323 ton kokain ələ keçirib.
Belçikada (111 ton), Hollandiyada (51,5 ton) və İspaniyada (58,3 ton) ələ keçirilən kokain ümumi həcmin 68 faizini təşkil edib.
OECD hesabatına görə, son bir ildə AB ölkələrində gənclərin orta hesabla 2,5 faizi kokaindən istifadə etdiyini bildirib.
Kokaindən istifadə edən gənclərin ən yüksək faizi Hollandiya, İrlandiya, Norveç və Danimarkadadır, burada 4,0 faiz və ya daha çoxu 2023-cü ildə ən azı bir dəfə kokaindən istifadə etdiyini bildirib
Şəhər sularında kokain qalıqları 2022 və 2023-cü illər üçün məlumatlara əsasən, AB-nin 72 şəhərindən 49-unda artıb.
Fransada 2024-cü ildə təxminən 197.000 nəfər narkotik istifadəsinə görə cərimələnib ki, bu da 2023-cü illə müqayisədə 21 faiz çoxdur.
Fransa səlahiyyətliləri tərəfindən ələ keçirilən narkotiklərin miqdarı 2024-cü ilin ilk 11 ayında 47 tona çatdığı halda, 2023-cü ildə bu rəqəm 23 tona olub.
AB bu problemlə mübarizə üçün nə edir?
AB narkotiklərin qanunsuz dövriyyəsi və mütəşəkkil cinayətkarlıqla mübarizə səylərini gücləndirib.
2024-cü ilin sentyabrında AB-nin məhkəmə əməkdaşlığı agentliyi “Eurojust”, əsas diqqəti narkotiklərlə əlaqəli cinayətlərlə mübarizəyə yönəldən Mütəşəkkil Cinayətkarlıq üzrə Avropa Məhkəmə Şəbəkəsini işə salıb.
AB-yə üzv dövlətlər də narkotikdən istifadənin nəticələri haqqında məlumatlılığı artırmaq və narkotiklərin qeyri-qanuni iqtisadiyyatına töhfə verənləri hədəfləmək üçün milli kampaniyalara başlayıblar.
Fransanın daxili işlər naziri Bruno Retaillo bu yaxınlarda kokaindən istifadənin təsirləri ilə bağlı xəbərdarlıq kampaniyası çərçivəsində “X”də bir video paylaşdı.
O, paylaşımında bunları qeyd edib: “Hər gün insanlar aldığınız dərmanların qiymətini ödəyir”.
Belçika artan narkotik zorakılığı ilə mübarizə üçün Antverpen limanında dəniz polis qüvvələrini gücləndirib.
2024-cü ildə limanda 7 mindən çox insan yoxlanılıb və təkcə bu il 51 şübhəli saxlanılıb.
Tədbirlər Brüsseldə iki həftə ərzində iki nəfərin ölümünə səbəb olan narkotiklə bağlı zorakılıq dalğasından sonra gücləndirilib.
Portuqaliya polisi də korrupsiya və narkotik ticarəti ilə mübarizə məqsədilə bir neçə reyd keçirib.
Bu əməliyyatlar Lissabon, Setubal və Sines limanlarındakı səlahiyyətliləri hədəf alıb ki, bu da Latın Amerikasından ölkəyə külli miqdarda narkotik vasitələrin daxil olmasını asanlaşdıra bilərdi.