Barış Manço (1943 - 1999)
«Keçmişini tanımayan bugününü anlaya, sabahını isə qura bilməz»
“BMT sülhməramlıları ən real variantdır” 07:14 | 7 mart 2025 | Cümə Məqaləyə 318 dəfə baxılıb Şriftin ölçüsü Xəbərin şriftini kiçilt Xəbərin şriftini böyüt
“BMT sülhməramlıları ən real variantdır”
NATO-nun Haaqa sammiti öncəsi məsləhətləşmələr çərçivəsində NATO-nun baş katibi Mark Ruttenin səfərindən sonra cümə axşamı günü Brüsselə gələn Polşa prezidenti Anjey Duda alyans ölkələrini “3 faiz” əldə etməyə çağırıb. Bu o deməkdir ki, ölkələr ümumi daxili məhsulunun (ÜDM) 3 faizi ekvivalentini hərbi xərclərə ayırmalıdır.
Həm ABŞ prezidenti Donald Tramp, həm də Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski ilə yaxşı münasibətləri olan Dudanın Vaşinqtondakı böhrandan sonra Brüsselə dəvət olunması “təsadüfi” deyildi.
Rutte, “Prezident Duda Donald Trampın Ağ Evdəki ilk dörd ilində olduğu kimi yenə onunla sıx əməkdaşlıq edir. Nə yaxşı ki, Avropada Atlantikanın o tayındakı müttəfiqlərimizlə asanlıqla əlaqə saxlaya bilən təcrübəli liderlərimiz var və Duda bu yaxınlarda Vaşinqtona səfər edib. Mən keçən həftə Trampla da telefonla danışmışam. Biz dostlar arasında sıx şəkildə məsləhətləşmələr aparmaq üçün addım-addım irəliləyirik, amma bu, hər şeylə sıx məsləhətləşmə aparırıq”, – deyib.
“Mən ABŞ və Ukrayna arasında razılığın əldə olunacağına ümid edirəm”, - o əlavə edib.
Polşa prezidenti Rutte kimi ABŞ və Ukraynanın danışıqlara qayıdacağına ümid edir və dialoqun “mümkün” olduğunu düşünür.
Ukraynaya sülhməramlıların göndərilməsi ilə bağlı suala Duda bu mümkün təşəbbüsü dəstəkləyib-dəstəkləmədiyi barədə heç bir təfərrüat açıqlamayıb, əksinə, müxtəlif mümkün ssenarilərdən danışıb.
“İstisna edə bilmərəm ki, hər iki tərəf Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) sülhməramlı qüvvələrinin regiona yerləşdirilməsi ilə bağlı razılığa gələcək. Gəlin unutmayaq ki, bu, həm də Rusiyanın razılaşacağı bir şeydir. Bu məqamda bu sülhməramlı qüvvəyə müxtəlif ölkələr öz qoşunları daxil ola bilər”.
Duda əlavə etdi ki, bu ehtimal “həqiqətən də real həll olacaq”.
Polşa prezidenti həmçinin NATO-nun Haaqada keçiriləcək növbəti sammitində müzakirə olunacaq müdafiə xərclərinin 2-dən 3 faizə qaldırılması təklifini də irəli sürüb.
“Bir il əvvəl mən Ağ Evdə təklif etmişdim ki, NATO müttəfiqləri müdafiə xərclərini ÜDM-in ən azı 3 faizinə qədər artırsınlar. Bu gün mən bu məsələ ilə bağlı NATO-nun baş katibi Mark Rutteyə rəsmi müraciət etdim. Ümid edirəm ki, bu qərar bütün NATO üzvləri tərəfindən qəbul ediləcək və Haaqa sammiti uğurla keçəcək. Təhlükəsizlik ən vacib məsələdir və bununla bağlı qərarlar dərhal qəbul edilməlidir”, - o yazıb.
Varşava son bir neçə ildə müdafiə və təhlükəsizlik xərclərini demək olar ki, 5 faizə qədər artırıb və Mark Ruttenin qeyd etdiyi kimi, hazırda bu göstərici ilə alyansda liderdir.