Əks halda Rusiyanın Misirlə yaxınlaşması TANAP-a əngəl yaradacaq
Politoloqlar Kiprdə aktivlik nümayiş etdirən BMT-yə Qarabağda ümidli deyillər...
Beştərəfli konfransda yekun qərarın tezliklə qəbul edilməsi razılaşdırılıb
MT-nin vasitəçiliyi ilə aparılan Kipr probleminin həlli ilə bağlı danışıqlarda ciddi qalmaqal yaranıb. Strateq.az xəbər verir ki, bu gün Kiprin türk və yunan tərəflərinin prezidentləri bir araya gəliblər.
Lakin gözlənilmədən danışıqlar masasında gərginliyin hərarəti artıb və Yunan Kiprinin prezidenti Anastasiadis əsəbi formada qəfil ayağa qalxaraq, otağı tərk edib:
Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti (ŞKTC) prezidenti Mustafa Akıncı olayla bağlı açıqlama verib.
O deyib ki, bir saat sürən müzakirə zamanı Nikos Anastasiadis həddən artıq əsəbi vəziyyətdə «Söyləyəcək bir şeyim yoxdur» deyərək, otağın qapısını sərt formada vuraraq, danışıqları yarımçıq kəsib: «Bundan sonra danışıqları davam etdirmək üçün hər hansı bir zəmin qalmadı».
Akıncı yunan liderinin keçmişdə də belə bir davranış sərgilədiyini deyib. Əlavə edib ki, «Buna dözmək mümkün deyil. Bizim üçün ən vacib məsələ danışıqların davam etdirilməsi, bir-birimizə bu zaman sayğı göstərmək idi. Bu sayğı olmadığı təqdirdə isə, görüşmələrin davam etməsi mümkünsüzdür. İndi çırpıb getdiyi qapını yenidən açmaq, öz əllərindədir. Daha bizlik bir şey qalmadı».