Neftin daşıma xərcləri artdı, SOCAR yeni müqavilənin detallarını hələlik açıqlamır
Keçən illə müqayisədə 0,3 faiz azalaraq...
Kəmərdən yanvar-noyabr aylarında qonşu ölkənin ciddi həcmdə yanacağı axıb
Egemen Bağış: «Ermənistanın əhalisi 4 milyondan 2 milyona enib»
Bu ilin yanvar-aprel ayları ərzində magistral neft kəmərləri ilə 13 931,4 min ton neft nəql edilib. «Report»un Dövlət Statistika Komitəsinə istinadən verdiyi xəbərə görə, nəqletmənin 78,1 faizi Bakı-Tbilisi-Ceyhan (BTC) neft ixrac kəməri ilə həyata keçirilib.
Cari ilin yanvar-aprel ayları ərzində bu kəmər vasitəsilə 10 880,1 min ton neft ötürülüb. Dövr ərzində BTC kəməri ilə 2 118,1 min ton tranzit nefti də nəql edilib.
Bu ilin ilk 4 ayı ərzində magistral neft kəmərləri ilə nəqletmənin həcmi ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 6,5 faiz azalıb. BTC ilə nəql illik müqayisədə 7 faiz azalıb, tranzit neftinin həcmi isə 31 faiz artıb.
Qeyd edək ki, BTC boru kəməri Bakı yaxınlığındakı Səngəçal terminalından başlayır. Boru kəmərinin gündəlik ötürmə qabiliyyəti 1,2 milyon bareldir. 1 768 km uzunluğunda olan BTC boru kəməri 2006-cı ilin iyununda istismara verilib. Hazırda BTC boru kəməri əsasən Azərbaycandan «AÇG» nefti və «Şahdəniz» kondensatı daşıyır. Bundan əlavə, BTC vasitəsilə digər xam neft və kondensat həcmləri, o cümlədən tranzit nefti nəql olunur.
«BTC Co.»-nun səhmdarları rolunda BP (30,10%), «AzBTC» (25,00 faiz), «Chevron» (8,90 faiz), «Statoil» (8,71 faiz), TPAO (6,53 faiz), «Eni» (5,00 faiz), «Total» (5,00 faiz), «Itochu» (3,40 faiz), «Inpex» (2,50 faiz), CIECO (2,50 faiz) və «ONGC (BTC) Ltd.» (2,36 faiz) şirkətləri çıxış edir.