Rusiya düşünür ki, investorları yarımadaya cəlb etmək üçün 6 il vergi güzəşti tətbiq etsin
Gürcüstan və Moldovaya investisiya cəlb olunur
Kipr probleminin həlli üçün unikal təklif
Barrozo: «Bolqarıstan Rusiya ilə qaz əlaqələrində ehtiyatlı olmalıdır»
«Vitse-prezident, ali nümayəndə vəziyyəti ələ almalıdır»
«The Independent» yazır ki, Avropa Komissiyasının tətbiq edəcəyi «yeni texnologiyalar» tezliklə müəllif hüquqları sahəsində piratlığa son qoyacaq.
Komissiya elan edib ki, internet piratlığının qarşısının alınması üçün bir sıra tədbirlər nəzərdən keçirilib. Bu, hazırda getdikcə artan problemdir.
Əgər bu tədbirlər uğurla həyata keçirilərsə, canlı televiziya şoularına, idman yarışlarının translyasiyalarına və kinofilmlərə qanunsuz, yəni havayı baxılmasına son qoyulacaq.
Avropa Komissiyasının yeni İntellektual Mülkiyyətin Qorunması xidmətinin məlumatında ən maraqlı məqamlardan biri də «translyasiya zəncirlərinin IP ünvanlarına müdaxiləni kompleks bloklayan potensial yeni texnologiyalardır».
Məqalədə deyilir ki, bu, kifayət qədər yayğın müddəadır və görüləcək tədbirlərin konkret nədən ibarət olacağına aydınlıq gətirmir.
Lakin Avropa Parlamentinin millət vəkillərindən Brando Benifey (Brando Benifei) bu həftə «Euractiv» saytında yazdığı məqalədə kompleks bloklama texnologiyasının necə olacağına aydınlıq gətirməyə çalışıb.
O deyib ki, bu texnologiya yaradıcı birliklərə özlərinin intellektual mülkiyyəti üzərində daha güclü nəzarət verəcək və bundan sonra vasitəçiyə ehtiyac qalmayacaq.
Avropa Komissiyası bildirib ki, o, əsasən, böyük piratları ovlayacaq və buna görə də ölkələrin hökumətlərini əməkdaşlığa çağırır.
Komissiya bildirib ki, onun hədəfində xırda piratlar yox, IP-lərə kommersiya səviyyəsində müdaxilə edən və bundan mənfəət götürən cinayətkar qurumlar olacaq.
Komissiya bildirir ki, yeni texnologiyalar sözü gedən sistemin qlobal miqyasda fəaliyyət göstərməsinə imkan yaradacaq.
Avropa Komissiyası gələcəkdə mümkün məhkəmə çəkişmələrinin ola biləcəyini nəzərə alaraq, hakimləri IP sahəsində ixtisaslarını artırmağa çağırıb.
Bundan başqa, Avropa Komissiyası artıq gələn ilin ikinci yarsında «IP bazarı nəzarət siyahısının» dərcini təşkil edəcək. Bunu piratların qara siyahısının tutulması kimi də başa düşmək olar.