ABŞ mətbuatının yazdığına görə, Tramp və Putin arasında görüş “məhsuldar” olub
Fransalı siyasətçi ABŞ-a hədiyyə edilən simvolu tələb edir
18 fevral tarixində, mitinq iştirakçılar və BERKUT əsgərləri arasında toqquşmalar yenidən başlanıb. Axırıncı məlumatlara görə, Kiyevdə vəziyyət kəskin dəyişib. 18 fevraldan sonra 75 nəfər ölüb, 551 nəfər zərər yaralanıb. Yaralılardan 332 nəfər hospitala yerləşdirilib. Bu rəqəmlər Şəhər Dövlət Administrasiya Səhiyyə Departamenti tərəfindən verilib. Zərərçəkənlərə fasiləsiz tibbi yardım göstərilir. (Ria Novosti)
Odessa-Kiyev yolunda sədd
Vaxt.az xarici mətbuata istinadən xəbər verir ki, Ukraynada baş verən hadisələrin həcmi çox geniş vüsət alıb. İnqilab dalğası demək olar bütün ölkəni bürüyüb. Belə ki, Çerkaski vilayətinin Mankivka şəhərində yerli camaat Kiyevə gedən əsgərlərin və xüsusi təyinatlıların qarşısını almaq üçün avtomagistralın ortasında barrikadalar, istehkamlar qurublar. Buna baxmayaraq daxili qoşunların əsgərləri olan avtobuslar əhalinin üzərinə sürülüb. Bu vaxt 40 yaşlı bir kişi həlak olub. Daha sonra «Jeep» markalı maşın başqa bir nəfəri vuraraq öldürüb. Qəzəblənmiş xalq əsgərlərin avtobuslara hücum çəkərək nəqliyyatı vasitəsini darmadağın ediblər. Əvvəlcə içəridəkiləri düşürərək şüşələri qırıblar, sonra təkərləri kəsib və avtobusa od vurublar. Əsgərləri isə hərbi təchizatlarını alaraq özlərini mikroavtobuslara oturdub Uman şəhəri istiqamətində göndəriblər.
Muzeylərə sağalmaz yaralar
Ukrayna Muzey fondları binası darmadağın edilib. Belə ki, Kiyev Tarix Muzeyinin fond və inzibati binası tamamilə dağıdılıb. Bu barədə Muzey işinin inkişafı Ukrayna mərkəzinin «facebook» səhifəsində xəbər verilir. Hadisə yerində olan mərkəzin başçısı Vladislav Pioro deyib ki, hadisənin nə vaxt baş verməsi haqda dəqiq məlumatı yoxdur.
Arxeologiya İnstitutun baş elmi işçisi Evelina Kravçenko öz «facebook» səhifəsində muzey fondlarının dağıdılması və talan edilməsi haqda məlumatı təsdiqləyir: «Binanın yuxarı mərtəbələrində kolleksiya qutuları açılıb, elmi şöbələrdə texnika oğurlanıb, şəxsi əşyalar darmadağın edilib».