BMT nümayəndəsi İrandakı qadın fəallara qarşı münasibəti kəskin tənqid edib
Susayan Haiti lideri Fils suyu küpdən içib
Şarl Mişel: “BMT TŞ-də daimi yer imtiyaz deyil, məsuliyyətdir”
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) iqlim üzrə ali orqanı bildirir ki, qlobal istiləşməni sənayedən əvvəlki temperaturdan 1,5 dərəcə Selsi səviyyəsinə qədər saxlamaq üçün qalıq yanacaq istifadəsinin əhəmiyyətli dərəcədə azaldılması da daxil olmaqla, kəskin tədbirlər görülməlidir.
İqlim Dəyişikliyi üzrə Hökumətlərarası Panelin (“İntergovernmental Panel on Climate Change” — İPCC) hesabatı göstərib ki, dünya iqlim fəlakətinə doğru sürətlə irəliləyir və təşkilatlar “bir sıra pozulmuş iqlim vədləri ilə məşğuldurlar”, - deyə Baş katib Antonio Quterreş bildirib.
Quterreş bildirib ki, dünyanın hazırkı trayektoriyası 2015-ci ildə Parisdə keçirilən iqlim danışıqlarında razılaşdırılmış 1,5 dərəcə həddi iki dəfədən çox artıb.
O, 1,5 dərəcə həddini əldə etmək üçün o, dünyanın bu onillikdə qlobal emissiyaları 45% azaltmalı olduğunu bildirib.
2800 səhifəlik hesabatda deyilir ki, bu onillikdə yalnız belə ciddi emissiyaların azaldılması vəziyyəti dəyişə bilər. Hətta o zaman belə tədbirlərin hökumətlərin daha çox ağac əkməsi və artıq atmosferdə olan karbon qazının bir hissəsini çıxara bilən texnologiyaları inkişaf etdirməsi ilə birləşdirilməli olduğunu söylədi.
İPCC hesabatının həmsədri Ceyms Ski (Ceyms Skea) hesabatla bağlı açıqlamasında “İndi və ya heç vaxt” deyib.
“Bütün sektorlar üzrə tullantıların dərhal və dərin azaldılması olmadan bu mümkün olmayacaq”, - deyə o bildirib.
Hesabatda deyilir ki, növbəti üç il ərzində - 2025-ci ilə qədər - dünya Paris hədəflərinə çatmaq üçün istixana qazı emissiyalarının daha da artmasının qarşısını almalıdır. Mövcud siyasətlər davam etsə, 1,5 dərəcə hədəfi “əlçatmaz” olacaq və 2030-cu ildən sonra istiləşməni 2 dərəcə selsi ilə məhdudlaşdırmaq daha çətin olacaq.
Quterreş günahı hökumətlər və bizneslərin üzərinə atsa da, heç bir hökumətin adını çəkməyib.
“Bəzi hökumət və biznes liderləri bir şey deyir, amma başqa bir şey edirlər. Sadə dillə desək, yalan danışırlar”, - deyə o əlavə edib. O bildirib ki, nəticələr fəlakətli olacaq.
ABŞ Dövlət katibi Antoni Blinken verdiyi açıqlamada hesabatın “iqlim böhranını yumşaltmaq üçün hazırkı qlobal səylərin lazım olandan çox geri qaldığını ortaya qoyduğunu və bunun “həlledici onillik” olacağını deyib.
O, hesabatın iqlim dəyişikliyini dayandırmaq üçün “enerji səmərəliliyinin artırılmasından, qlobal meşələrin qırılmasının dayandırılmasına və bərpasına, daha dayanıqlı nəqliyyat və təmiz enerjinin tətbiqinə qədər” bəzi tövsiyələrə istinad edib. O əlavə edib ki, ölkələr indi hərəkətə keçsələr, 2030-cu ilə qədər qlobal emissiyaları iki dəfə azalda bilərlər.