Avropa liderləri Kiyev ətrafında Rusiya qüvvələrinin nəhəng dağıntılar törətdiyi ərazilərdə olublar. Müharibənin əvvəlində Ukraynanın sərt müqaviməti ilə üzləşən Rusiya qüvvələrini həmin ərazilərdən çıxarmışdı.
Avropalı siyasətçilər 300-dək dinc sakinin meyitinin tapıldığı İrpinə baş çəkiblər. Fransa Prezidenti Emmanuel Makron jurnalistlərə deyib ki, ərazidəki qətllərin və hərbi cinayətlərin Rusiya qüvvələri tərəfindən törədildiyi aydındır. O, ukraynalıların “qəhrəmanlığı”nı alqışlayıb.
Dörd lider bu gün Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski ilə görüşməlidir.
Olaf Şolts Kiyevdə deyib ki, Aİ liderləri “Ukraynaya və Ukrayna vətəndaşlarına dəstək göstərmək” istəyirlər.
“Ancaq biz yalnız həmrəylik nümayiş etdirmək istəmirik, əmin etmək istəyirik ki, təşkil etdiyimiz maliyyə, humanitar, eləcə də silah yardımı davam edəcək”, – Şolts vurğulayıb.
Rusiya qüvvələri Ukraynanın şərqi Donbas regionunda əsas şəhər olan Severodonetksi tam ələ keçirmək üçün hücumu intensivləşdiriblər. Bu arada üç Avropa ölkəsinin lideri Moskvanın amansız hücumunda Ukraynaya dəstək nümayişi üçün Kiyevə gediblər.
Fransa prezident idarəsinin yaydığı məlumata görə, Prezident Emmanuel Makron, Almaniya Kansleri Olaf Şolts və İtaliyanın Baş naziri Mario Draqi Polşadan Kiyevə gediblər. Rumıniya Prezidenti Klaus Yohannis Kiyevdə onlara qoşulacaq.
Kiyevdə jurnalistlər qarşısında çıxış edən Makron deyib ki, Avropa İttifaqının (Aİ) üç böyük iqtisadiyyatının liderləri Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenskiyə “Avropa həmrəyliyi” mesajını ötürəcəklər.