Hiyləgər ağsaqqalla artist gəncin dastanı
«İnşaatçılar» stansiyasının 1-ci giriş-çıxışı sabahdan müvəqqəti olaraq bağlanacaq
Nasaz qatarların azalmasının və təmirin keyfiyyətinin artırılmasının əsas səbəbləri haqqında
Qurum metro yollarında istifadə olunan materialları özü istehsal edəcək (fotolar)
Subsidiyaların azalması bunu deməyə əsas verir
«Dövlət Təbriz metrosu üçün bir rial belə ödəməyib»
Nəqliyyat probleminin həll yolu - polad relslər və ya keçmişə qayıdış
Bakı metrosunun şəbəkəsi genişləndiriləcək, yeni stansiyalar tikiləcək. Bununla bağlı metronun konseptual inkişaf sxemi artıq təsdiq olunub. Həmin sxem hazırlanarkən Bakının inkişaf perspektivləri xüsusi öyrənilib, monitorinqlər aparılıb, sorğular keçirilib.
Bakının metro xətlərində baş verəcək ən maraqlı dəyişiklik bənövşəyi xətlə bağlıdır.
Başlanğıcını Bakı Beynəlxalq Avtovağzalından götürən bu xətt Xocahəsən qəsəbəsinədək uzanacaq və bu xətt üzərində bir neçə stansiya inşa olunacaq. Daha sonra həmin xətt Qaraçuxur qəsəbəsinədək çatdırılacaq.
“Bakı Metropoliteni”nin sözçüsü Bəxtiyar Məmmədov deyib ki, metropoliten üçün prioritet olan məsələ xətlərin ayrılması layihəsidir. Bu layihə mərhələli şəkildə 9 yeni stansiyanın tikintisini nəzərdə tutur. Bunlardan 3-ü “Dərnəgül”dən sonra “Koroğlu”ya qədər Ziya Bünyadov prospekti üzərində olacaq stansiyalardır.
Yeni stansiyaların istifadəyə verilməsi həmçinin Bakıətrafı kənd və qəsəbələrə, xüsusilə də Maştağa və Zabrata əlavə marşrut xətlərinin açılmasına da imkan verəcək. (Xezerxeber.az)