ABŞ mətbuatının yazdığına görə, Tramp və Putin arasında görüş “məhsuldar” olub
Fransalı siyasətçi ABŞ-a hədiyyə edilən simvolu tələb edir
Ötən gün Rusiya prezidenti Vladimir Putin Rusiya Federasiyası Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargahının nümayəndələrinin təşəbbüsü ilə onlarla videobağlantı vasitəsilə görüşüb.
Görüş zamanı Putinə cəbhənin bir neçə sektorunda rus qoşunlarının çıxarılmasının zəruriliyi barədə məlumat verilib. Bundan əvvəl prezident Luqansk vilayətində Kremennaya, Svatovo, Severodonetsk və Lisiçansk ərazilərində qoşunların cəbhədən çıxarılmasının zəruriliyini etiraf etmişdi. Lakin bu dəfə hərbi rəhbərliyin nümayəndələri Zaporojye və Xerson vilayətlərində yeni ərazilərin tərk edilməli və qüvvələrin cəbhənin "perspektivli" sektorlarında müdafiənin gücləndirilməsinə yönəldilməli olduğunu, bununla da daha az vəsait hesabına dayanmağın mümkünlüyünü bildiriblər. Putindən ən qısa zamanda qərar verməsi istənilib, çünki qərar qəbul edilərsə, həyata keçirilməsi üçün vaxt lazımdır. Hərbçilərin fikrincə, gecikmə bütün cəbhə üçün fəlakətli nəticələrlə təhdid edir.
Prezidentin Luqansk vilayətində cəbhənin əvvəllər müzakirə olunmuş sektorlarından qoşunların çıxarılmasının zəruriliyini başa düşməsi barədə daha əvvəl deməsinə baxmayaraq, yekun qərar verilməyib. Putin, görünür, dərhal, xüsusən də təzyiq altında qərar vermək əhvalında olmayıb. İclas isə iştirakçılarının kəskin tənqidi ilə yekunlaşıb, prezidentin fikrincə, "nəyin necə olduğunu bilməyən kütbeyinlər nələri qorumaq və artırmaq lazım olduğunu da bilmirlər”. Prezident tənqid və dəyər mühakimələrinə təxminən beş dəqiqə vaxt ayırıb, bundan sonra mahiyyəti barədə danışmadan iclası bağlayıb. Putin həmişə əsas qərarların qəbulunu gecikdirir, çox vaxt nəyəsə qərar vermək üçün çox gec qalır və lazımi anı qaçırır. O, artıq bu ilin fevralın 24-dən o qədər çox səhvlər edib ki, yeni uğursuzluq mahiyyət etibarilə heç nəyi dəyişmir və yalnız uduzulmuş müharibənin etirafının onun prezidentliyinin və həyatının son nöqtəsinə çevriləcəyi anı yaxınlaşdırır.