Ukraynada Rusiya ordusunun hücumları davam edərkən, cəbhədən məlumat verən analitiklər və Ukrayna əsgərləri gələn həftə ölkədə enəcək temperaturun müharibənin “sürətini” artıracağını müdafiə ediblər.
ABŞ-da yerləşən “The İnstitute for the Study of War” beyin mərkəzinin qiymətləndirməsində qeyd olunub ki, gələn həftə Ukraynada temperaturun aşağı düşəcəyi gözlənilir, “Bu, yəqin ki, zəmini donduracaq və müharibənin tempi azalacaq. Hər iki tərəfin hərəkətliliyi artdıqca artır”. Analitiklər vurğulayıblar ki, “Soyuq şərtlər cəbhə xəttində yeni hücumlara imkan verən kimi, münaqişənin tempi yenidən yüksələ bilər”.
Həqiqətən də şimal-şərq cəbhəsində ruslara qarşı döyüşmüş “Vikinq” ləqəbli ukraynalı əsgər AFP-yə bildirib ki, ruslar sentyabrda Xarkovdan şərqə çəkildikdən sonra əks-hücum səngiyib, lakin indi hava şəraiti müharibəyə vaxtaşırı təsir edir. Təchizat xətlərində gərginləşdirmə başlabır. Rusların da bombardmanını artırdığını bildirən Ukrayna əsgəri, “Hər an vurulma ehtimalını bildiyimiz zaman adrenalin bizi isidir. “Biz soyuqluğu hiss etmirik” dedi.
Digər tərəfdən, bu həftə paytaxt Kiyevə güclü qar yağacağı gözlənilir, milyonlarla insan isə Rusiyanın infrastruktura hücumları nəticəsində elektrik kəsilməsi və istilik problemlərinə görə dondurucu soyuqdan əziyyət çəkir. Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski, Sovet lideri İosif Stalin dövründə milyonlarla ukraynalının ölümünə səbəb olan Qolodomor faciəsinin 90-cı ildönümü üçün paylaşdığı videoda “Bir vaxtlar bizi aclıqla, indi qaranlıq və soyuqla məhv etmək istəyirlər. Biz qırılmamışıq”, – deyə o bildirib.
Belarus nazirinin qəfil ölümü şübhələri artırır
Belarusun xarici işlər naziri Vladimir Makey Ukraynada müharibəyə son qoymaq üçün gizli sülh planını müzakirə etmək üçün Vatikanın Xorvatiya diplomatik nümayəndəliklərindən biri olan Ante Yoziçlə görüşdükdən bir sonra qəflətən dünyasını dəyişib. Yoziçlə görüşündə çəkilən fotoda sağlam görünən Makeinin dünən və bu gün Minskdə Rusiya xarici işlər naziri Sergey Lavrovla görüşəcəyi gözlənilirdi. Belarus prezidenti Aleksandr Lukaşenkonun sərt Moskvapərəst rejimində Qərblə yeganə ünsiyyət kanalı kimi görünən Makeinin qəfil ölümü şübhə doğurub.