İran qoşunlarının Suriyadan çıxarılması üçün beynəlxalq saziş hazırlana bilər
... Bölgədə böyük fəlakətə yol açacaq
Dünyanı şoka salan bəyanat – sirli sənədlərdə nə var?
Rejim əleyhinə nümayişlərdə 70 gün geridə qalarkən, bəzi universitetlərdə tələbələr işdən çıxarılan akademiklərlə həmrəylik nümayişi keçiriblər. Şəhid Beheşti Universitetinin tələbələri noyabrın 28-də keçirilən oturaq aksiyada akademiklərin vəzifələrinə qayıtmaması halında dərsləri və ilin sonu isə imtahanları boykot edəcəklərini açıqlayıblar.
Şəhid Beheşti Universiteti Fars Dili və Ədəbiyyatı müəllimi Məhəmməd Raqıp “İnstaqram” hesabında etirazları dəstəklədiyi üçün işdən çıxarıldığını bildirib.
Tehran Universitetinin Ədəbiyyat fakültəsinin müəllimi Hüseyn Mezbehyanın işdən çıxarılmasından sonra tələbələr noyabrın 27-də nümayiş təşkil ediblər.
Tehran Universitetinin siyasi elmlər professoru Sadik Zibkelam ifadə vermək üçün noyabrın 28-də prokurorluğa çağırılıb. İslahatçı və liberal baxışları ilə tanınan Zibkelam tez-tez “BBC” kimi beynəlxalq media orqanlarına danışır.
ABŞ-ın İnsan Haqları Fəalları Xəbər Agentliyi (HRAN) İranda 143 universitetdə keçirilən nümayişlər nəticəsində azı 596 tələbənin həbs olunduğunu qeyd edib.
Əksəriyyəti Qərb ölkələrində yaşayan 6 minə yaxın iranlı sənətçi, akademik və kino xadimi ortaq mətn imzalayaraq, İran rejimi ilə bağlı mədəniyyət və təhsil müəssisələrini boykot etməyə çağırıblar.
Londonda yaşayan məşhur İran əsilli kurator, Qubernator Mahluci “The Guardian”a deyib:
Biz bilirik ki, bəzi İran qalereyaları İranın dövlət pul sistemi ilə, o cümlədən İslam İnqilabı Keşikçiləri Şurası ilə bağlıdır. Onlar boykot edilməlidir.
Nümayişlərdə ön sıralarda olan İran təsviri sənətləri və konservatoriya tələbələri marşlar və qırmızı rəngli rəsmləri ilə diqqət çəkirlər.