“Ukraynanın üzvlüyü fəlakət olacaq”
AB Rusiya sanksiyaları üçün Macarıstanı razı sala bilərmi?
“Ömürlük azad olunacaqlar”
Macarıstanın Baş naziri Viktor Orban 2024-cü il Paris Olimpiya Oyunlarının açılışında nümayişləri tənqid edərək, “Qərblilər milli dövlətin artıq mövcud olmadığına inanırlar. Onlar ortaq mədəniyyətin və ona əsaslanan ictimai əxlaqın mövcudluğunu rədd edirlər. Olimpiada açılışında əxlaqın olmadığını görərdiniz”, – deyib.
Orban milli dövlətlərin Bibliya əsası olduğunu bildirərək, “Millət dövlətlər yaradılış nizamının bir parçasıdır. Çünki müqəddəs kitabda oxuyuruq ki, qiyamət gəldiyi zaman təkcə fərdlər deyil, millətlər də mühakimə olunacaq”, – deyib.
Qərbin immiqrasiya mövzusunda özündən fərqli düşündüyünü ifadə edən Orban dünyanın dəyişdiyini ifadə edərək, “Köhnə günlərdə hər şey Qərb tərzində dəyişəcəkdi, amma indi belə deyil və bununla üzləşməliyik”, – deyib.
Orban 500 ilə yaxındır mövcud olan Qərb mərkəzli dünya sisteminin təsirini itirdiyini və onun yerini Asiya mərkəzli dünyanın alacağını iddia edib.
Rusiya-Ukrayna müharibəsi ilə bağlı dəyərləndirmələr edən Orban, Rusiya, Ukrayna, Çin və Amerika rəsmilərinin müharibəni bitirmək üçün danışıqların təsiri altında bir-birləri ilə görüşdüyünü iddia edib: “Biz sülhsevər Avropaya doğru gedirik, amma Avropa da sülh üçün lazımi addımları atmalıdır”.
Orban, "Ukraynalılar üzərlərinə düşəni etdi, indi avropalılar çox gec olmadan özlərinə gəlməlidirlər. (ABŞ-ın keçmiş prezidenti Donald) Tramp artıq qapıdadır. Avropa sülh tərəfdarı siyasətə qayıtmasa Trampın qələbəsindən sonra geri qayıtmalı, məğlubiyyətini etiraf etməli və biabırçı şəkildə siyasi “o, məsuliyyəti öz üzərinə götürəcək”, – deyib.