Avropa Birliyinə sədrlik edən Macarıstanın paytaxtı Budapeştdə AB-nin daxili məsələlərinin müzakirə edildiyi qeyri-rəsmi Ümumi Məsələlər Şurasının iclası keçirilib.
Ənənəvi olaraq AB ölkələrinin Avropa işlərinə cavabdeh nazirlərinin iştirakı ilə keçirilən toplantı AB administrasiyası ilə Macarıstan arasında yaşanan gərginliyə görə bu dəfə daha aşağı səviyyədə keçirilib.
AB Komissiyası komissiyanın üzvü deyil, baş direktorun müavini səviyyəsində təmsil olunub.
Macarıstan nazirindən "məmnunluq" mesajı
İclasdan sonra mətbuata açıqlama verən Macarıstanın Avropa işləri naziri Yanoş Boka, "İştirakçılar Macarıstan sədrliyi ilə əməkdaşlıqdan imtina edəcəkləri mesajı ilə gəlmədilər. Bunun tam əksi oldu”, – deyib.
Boka atmosferin əməkdaşlıq hissini əks etdirdiyini ifadə edərək, “Bunu alqışlayıram”, – deyib.
Digər tərəfdən, Boka iclasda 16 ölkənin nazir, nazir müavini və ya dövlət katibi səviyyəsində, qalanlarının isə direktor və ya səfir səviyyəsində təmsil olunduğunu bəyan edib və həmçinin təsdiqləyib ki, baş direktor müavini Komissiya üzvü deyil, baş direktorun müavini səviyyəsində təmsil olunduğunu təsdiqləyib.
Macarıstanın baş naziri Viktor Orban ölkəsinin AB-dəki sədrliyinin 5-ci günündə Rusiyanın paytaxtı Moskvaya səfər edərək prezident Vladimir Putinlə görüşməsi Brüssel ilə Budapeşt arasında gərginliyə səbəb olub.
Avropa İttifaqı Komissiyasının sədri Ursula fon der Leyen iyulun 15-də Macarıstanın sədrliyi ilə keçiriləcək bütün qeyri-rəsmi iclaslarda Komissiyanın üzvləri deyil, yüksək səviyyəli dövlət qulluqçuları tərəfindən təmsil olunmasına qərar verib.
Bundan əlavə, Komissiyanın sədrlik edən ölkələrə adi səfərinin Macarıstana edilməməsi qərara alınıb.