Avropanın ən turistik şəhərlərindən biri “Airbnb”ni qadağan edəcək
Belçikadan sonra Hollandiya da eyni qərarı verdi
Rekord 2 dərəcədən çox fərqlə qırılıb
Belçikanın fransızdilli bölgələrində və paytaxt Brüsseldə ibtidai və orta məktəblərdə şagirdlərə smartfonlardan istifadə qadağan edilib.
Valloniya-Brüssel Təhsil Şəbəkəsinin (WBE) qəbul etdiyi qərara əsasən, 26 avqustda başlayacaq 2024-2025-ci tədris ilindən etibarən fransız dilini tədris edən 373 məktəbdə ibtidai və orta məktəb şagirdlərinin özləri ilə smartfon gətirmələri qadağan ediləcək. .
Qadağa 132 min 600 tələbəni əhatə edəcək.
Ölkənin flamanddilli tərəfində hökumətin hələ də qadağa ilə bağlı razılığa gəlməsi gözlənilir. Belçikada bütün məktəblər öz qaydalarına əməl edir, bəziləri hər cür elektron cihazların məktəbə daxil olmasını qadağan edir, digərlərində isə sərbəstlik var.
WBE, qərarın şagirdlərin smartfonlarla bir-birlərinin şəkillərini çəkməsi və sosial media platformalarında paylaşması və bunun da təzyiq cinayətlərinin sayının artması ilə nəticələndiyini bildirib.