MSMT üzvləri adından bəyanat yayıldı
Ameika Birləşmiş Ştatları da daxil olmaqla 11 ölkə tərəfindən yaradılan və BMT-nin Şimali Koreyaya qarşı sanksiyalarının tam şəkildə həyata keçirilməsini təmin etmək məqsədi daşıyan Çoxtərəfli Sanksiya Monitorinq Qrupunun (MSMT) icraçı şurası dövlətləri Şimali Koreyaya qarşı beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin qorunması səylərini dəstəkləməyə çağırıb.
Qərb ölkələri nüvə silahı və ballistik raket proqramını dayandırmaqdan imtina edən və vaxtaşırı nüvə silahı sınaqları həyata keçirən Şimali Koreyaya qarşı tədbir görüb. ABŞ, Yaponiya, Cənubi Koreya, Böyük Britaniya, Avstraliya, Kanada, Fransa, Almaniya, İtaliya, Hollandiya və Yeni Zelandiya hökumətləri tərəfindən yaradılan və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Şimali Koreyaya qarşı sanksiyalarının tam şəkildə həyata keçirilməsini təmin etməyi hədəfləyən Çoxtərəfli Sanksiya Monitorinq Qrupunun (MSMT) icraçı şurası ABŞ-ın paytaxtı Vaşinqtonda ilk iclasını keçirib. Görüşdən sonra yayımlanan birgə bəyanatda MSMT-nin Şimali Koreyaya qarşı sanksiyaların tətbiqi səylərinə kömək etməyi hədəflədiyi vurğulanıb.
Yayılan bəyanatda 2024-cü ilin oktyabrında Şimali Koreyanın nüvə silahları və raket proqramlarını izləyən sanksiya şurasını ləğv edən qətnaməsinə Rusiyanın BMT Təhlükəsizlik Şurasında veto qoymasından sonra MSMT-nin yaradıldığı xatırladılıb: “MSMT-də iştirak edən dövlətlər beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyi qorumaq, qlobal silahların yayılmaması siyasətini və Şimali Koreyanın nüvə silahlarının yayılmasının qarşısını almaq və raket zərbələrinin qarşısını almaqda qərarlıdırlar”.
Bəyanatda MSMT-nin idarə heyətinin Şimali Koreya ilə bağlı BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrini tam şəkildə yerinə yetirməkdə qərarlı olduğu vurğulanıb və əlavə edilib: “Biz dialoq yolunun açıq olduğunu təkrarlayırıq və bütün dövlətləri Şimali Koreyadan gələn təhdidlər və onun BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin pozulmasına şərait yaradanlar qarşısında beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyi qorumaq üçün qlobal səyləri dəstəkləməyə çağırırıq”.