Texnologiyanın 2019-2020-ci illərdə istifadəyə veriləcəyi gözlənilir
Bundan başqa şirkətin əməkdaşlarına qarşı ayrı-seçkilik edilir
Prezidentlə selfi çəkdirən redaktor, ASAN radionun aparıcısı iki qoca qadına «it» dedi
2004-cü il fevralın bu günü Harvard Universitetinin tələbəsi Mark Zukerberq «The Facebook» adlı sosial şəbəkəni istifadəyə verib. Sosial şəbəkədə əvvəlcə yalnız Harvard Universitetinin tələbələri qeydiyyatdan keçə bilərdilərsə, martdan etibarən «The Facebook» Stendford, Yelsk və Kolumbiya universitetlərinin tələbələri üçün də əlçatan olub.
2005-ci ildə şirkət 200 min dollara «facebook.com» domen adını satın alıb. 2006-cı il sentyabrın 26-da sosial şəbəkə bütün internet istifadəçilərinin istifadəsinə verilib. 4 ildən sonra artıq şirkətin qiyməti 41 milyard dollar həcmində qiymətləndirilirdi.
2012-ci ilin mayında «Facebook» texnologiya sənayesi tarixində ən böyük «IPO»-nu keçirdi və 16 milyard dollardan çox vəsait cəlb edə bildi. Beləliklə, şirkətin kapitallaşdırma dəyəri 104 milyard dollar həcmində qiymətləndirildi.
Hazırda dünyada «Facebook» istifadəçilərinin günlük sayı 1.8 milyard nəfər təşkil edir. İstifadəçilərin sayına görə lider ölkə Hindistandır. ABŞ və Braziliya müvafiq olaraq ikinci və üçüncü yerdə qərarlaşıb.
Qeyd edək ki, «SocialBakers»in reytinqində 213 ölkə təqdim edilib. Vatikan ən az «Facebook» istifadəçisinə malik dövlətdir.
2017-ci ilin yanvar ayına olan statistikaya əsasən, Azərbaycanda «Facebook» istifadəçilərinin sayı 2,3 milyona çatıb.
GlobalStats şirkətinin təqdim etdiyi məlumatlara görə isə «Facebook» Azərbaycanda ən böyük paya sahib sosial şəbəkədir. 2015-ci ilin dekabrı ilə müqayisədə 2016-cı ilin sonuna ölkədə «Facebook» istifadəçilərinin sayı 19,95 faiz artıb. Bu sosial şəbəkənin Azərbaycanda əhatəsi 91,55 faizə bərabərdir. İkinci yerdə 2,77 faizlə «Twitter», üçüncü pillədə isə 1,86 faizlə «Vkontakte» sosial şəbəkəsi dayanır.