Azərbaycanlı pambıqçıları Vyetnam partizanları kimi zəhərlədilər
14 pambıqçının xəstəxanalıq olmasının səbəbi bilinmir
Bu dəfə Tərtərdə 14 nəfər zəhərləndi
Füzulidə pambıq yığımı davam edir. Hazırda rayonda hər hektardan orta hesabla 15 sentner məhsul əldə olunur. Lakin təsərrüfat sahələrinin bəzilərində yaranan problem bu göstəricinin iki dəfə artmasına mane olur. Fermerlər bunu sahələrə səpdikləri dərmanın keyfiyyətsiz olması ilə əlaqələndirir. Təsərrüfat sahibləri deyir ki, pambıq yığımının gecikməsi onun keyfiyyətinə də mənfi təsir edir.
Füzuli rayon İcra Hakimiyyətindən isə şifahi olaraq bildirildi ki, yaranan problemin səbəbi sahələrə səpilən dərmanlarda deyil, son günlər intensiv yağan yağışlardır. Düşən yağıntı dərmanların təsir gücünü azaldıb. Nəticədə pambıq qozalarının açılması ləngiyib. Lakin buna baxmayaraq, tarlalarda yığım işi davam edir. Fermerlər əsasən əl yığımına üstünlük verir. Bu da öz növbəsində sakinlərin mövsümü işlə təmin olunmasına şərait yaradır.
Bu il Füzuli rayonu üzrə 2050 hektar ərazidə pambıq əkilib. Hazırda isə rayon üzrə 1800 tondan çox məhsul tədarük olunub. Qozaların açılması ləngidiyi üçün yığımın dekabr ayına qədər aparılacağı bildirilir.