“Fominov Konsalting” şirkəti bir sıra iri banklarda ciddi iş aparır
Bankın daha bir fırıldağı üzə çıxdı, Zərbəliyev kampaniyada aldadılıb
Palata valyutadəyişmə məntəqələri ilə mənasız qərarını gec də olsa dəyişdirdi
Banklara kreditlə bağlı müraciətlər çoxalıb. Çünki insanların problemləri və ehtiyacları artıb. Bəs kreditlərin faiz dərəcələri necədir? Çünki bu qədər tələbat fonunda hazırda faizlər çox yüksəkdir.
Kimisi gündəlik təlabət üçün, kimisi biznes üçün, kimisi problemlərinin həlli üçün banklara üz tutur. Kredit ödənişinin o qədər də asan olmadığı indiki vaxtda kredit üçün banklara üz tutanların sayı artır.
İqtisadçı ekspert Əkrəm Həsənov deyir ki, kreditlə bağlı müraciətlər pandemiya dönəmindən sonra daha da artıb. Çünki, iqtisadiyyat dirçəldiyi üçün banklar həm kredit verir, həm də güclü reklam kampaniyaları aparırlar, - deyən iqtisadçı kredit faizinin yüksək olmasının 3 əsas amilini açıqlayıb:
İkinci səbəbə gəlincə banklar və bank olmayan kredit təşkilatları Mərkəzi Bankdan bərabər şəkildə kredit götürə bilmirlər.
Əkrəm Həsənov qeyd edib ki, hər bir ölkədə kredit faizi kredit riskinin göstəricisidir.
Əkrəm Həsənov deyir ki, kredit alan və verən tərəflərin zaman-zaman müxtəlif ziddiyyətli fikirlərinin şahidi oluruq. Kredit verən təşkilat gəlirlərin aşağı olmasından gileylənir. Müştərilər isə bahalıqdan narazıdır. Əslində hər iki tərəf özlüyündə haqlıdır. Belə ki, depozit faizləri kreditin faizlərinə bilavasitə təsir edir. 10 faiz həcmində depozit götürən banklar aşağı faizlə kredit verə bilməz. Çünki bankın əmanət və digər xərcləri də var.