İran qoşunlarının Suriyadan çıxarılması üçün beynəlxalq saziş hazırlana bilər
... Bölgədə böyük fəlakətə yol açacaq
Dünyanı şoka salan bəyanat – sirli sənədlərdə nə var?
... İnsanların rejimə qəzəbinin partlayış nöqtəsinə çatması və təhlükəsizlik qüvvələrinin etirazları ya istəksiz, ya da yatıra bilmədiyi bir vaxtda rejim vəkil qüvvələrə müraciət etmək qərarına gəlib. Noyabrın 1-də Londonda yerləşən İran Beynəlxalq telekanalı bildirib ki, rejim 150 İraqlı “Həşdi Şaabi” və “Kətaib Hizbullah” döyüşçüsünü xüsusi təyyarə ilə Bağdad hava limanından İranın şimal-şərqindəki Məşhədə köçürüb.
Livanın “Hizbullah” qruplaşmasının qüvvələri İranın “Bəsic” milislərinə etirazçıları yatırmaqda kömək etmək üçün yerləşdirilib. Livan ləhcəli ərəbdilli qüvvələrin İnqilab Keşikçiləri və “Bəsic”lərin Tehran və Zahedanda iranlı etirazçıları zorakılıqla döyməsinə kömək etdiyi görülüb. “Hizbullah”ın başçısı Həsən Nəsrullahın ofisindən sızdığı iddia edilən 18 sentyabr tarixli təsdiqlənməmiş sənəddə İrana 4000 qüvvənin yerləşdiriləcəyi bildirilirdi. Oktyabrın 14-də eyni mənbədən sızan başqa bir təsdiqlənməmiş sənəd “Hizbullah”ın 133-cü və 910-cu bölmələrindən əlavə 9500 personalın rejimin müdafiəsi üçün göndərilmək üçün hazırlandığını ortaya qoyur.
Çoxsaylı məlumatlarda “Fatemiyyun” Briqadasının qüvvələrinin Zahedanda yerləşdirildiyi də bildirilir. General Qasım Süleymani (Qüds Qüvvələrinin öldürülən komandiri) tərəfindən 2014-cü ildə yaradılan “Fatemiyyun” milis qrupu Suriyada döyüşmək üçün İrandakı şiə əfqan qaçqınlarından təşkil olunub. Bu qüvvələrin bir çoxu qrupa könüllü olaraq qoşulsa da, digərləri qrupa qoşulmağa məcbur edilib və ya İran vətəndaşlığı və pul müqabilində cəlb edilib. Sızdırılan bir daha sənədə görə, Fars vilayətinin polis qüvvələrinin rəhbərinin İran İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun kəşfiyyat təşkilatına (Sazeman Hefazat Ettela'at-e Sepah) yazdığı məktubda “Fatimiyyun milislərini mümkün qədər tez yerləşdirməyi” xahiş etdiyi məlum olub. Sosial mediada “Zeynəbiyyun” Briqadası kimi tanınan Pakistan şiələrinin Sistan və Bəlucistan əyalətinin şərq sərhədlərindən İrana daxil olduğu da görünür.
Bu xəbərlər heç də təəccüblü deyil, çünki keçmişdə rejim rəsmiləri ehtiyac duyulan bir zamanda “İraq Həşdi Şaabi, Əfqan Fatimiyyunu, Pakistan Zeynəbiyyun və [hətta] Yəmən Husilərindən istifadə edəcəklərini demişdilər”. Rejimi xilas etmək üçün vəkil qüvvələrin yerləşdirilməsi zərurəti ilə bağlı bu cür ifadələr rejimin özünün dərin legitimlik çatışmazlığından xəbərdar olduğunu açıq şəkildə göstərir.