Dəniz Brizi dəstəsinin lideri öldürüldü
Fransanın sabiq prezidenti “Liviya işi”nə görə mühakimə olunur
Fransanın şərqində məhkəmə yüzlərlə videoya baxıb onları yayan 12 yaşlı uşağı “terror aktlarını təbliğ etməkdə” təqsirli bilib.
Monpelye prokuroru Paul-Eduard Lalois keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib ki, uşaq terror təbliğatı və ya qırğınları əhatə edən edən 1700-dən çox video çəkib və bu videoları şifrəli mesajlar vasitəsilə paylaşıb.
Qapalı keçirilən prosesdə uşaq hakim qarşısında İslam dini ilə maraqlandığını və bu bunu “Discord” və “Telegram” kimi kanallarda təbliğ etdiyini etiraf edib.
Prokuror bildirib ki, oğlan “radikal söhbətlərdə iştirak edib və orduya çağırıldığını dəfələrlə bəyan edib”. Prokuror oğlanın “terror aktlarını dəstəklədiyini və bu cür hərəkətləri təşviq edə biləcəyini” hiss etsə də, hakim qeyd edib ki, uşağın psixoloji zəifliyi onun ekstremist hadisədə iştirakı üçün münbit zəmin yaradıb.
Uşaq inkişaf pozğunluqlarından, xüsusən də dil gecikməsindən əziyyət çəkib. Prokurorun sözlərinə görə, məktəbə uyğunlaşmaqda çətinlik yaşayan uşaq tənhalıqdan da əziyyət çəkirmiş.
Hökm iclası və hökm 7 ay ərzində elan ediləcək, lakin yaşı az olduğu üçün o, həbs cəzası əvəzinə maarifləndirici və təlimatlandırıcı tədbirlərlə qatılacaq. O, hazırda bununla məşğul olan bir müəssisədədir.