Avropa Birliyi Komissiyasının sədri Ursula von der Leyen Londonda keçirilən Ukrayna sammitində Avropanın yenidən silahlanması məsələsini qaldırdığını deyib. Von der Leyen Londonda Ukrayna sammitindən sonra görüşün keçirildiyi Xarici İşlər Nazirliyinin tarixi Lancaster House kampusunda gözləyən jurnalistlərə açıqlama verib.
Von der Leyen qeyd edib ki, onlar Ukraynada sülh və Ukrayna üçün təhlükəsizlik təminatları ilə bağlı məsələləri müzakirə ediblər.
O, vurğulayıb ki, bu təhlükəsizlik təminatları hərtərəfli olmalı, Ukraynanı güclü mövqeyə qoymalı, həm də gələcək müdafiəsini təmin etməlidir.
İclasda Avropada müdafiə sahəsində atılacaq addımları müzakirə masasına gətirdiyini qeyd edən von der Leyen, “Məsələyə gətirdiyim digər məsələ isə təcili olaraq Avropanı yenidən silahlandırmalı olmağımızdır”, – deyib.
Martın 6-da Avropa liderlərinə bu mövzuda bir plan təqdim edəcəyini deyən Von der Leyen, “Müdafiə xərclərimizi artırmalıyıq. Həqiqətən böyük bir addım atmalıyıq” dedi. danışdı.
Von der Leyen Avropanın silahlanmaya ortaq yanaşmaya ehtiyacı olduğunu da vurğulayaraq, müdafiə sektorunun uzun müddətdir büdcələrdə daha az yer tutduğunu qeyd edib.
ABŞ-a “Biz sizinlə birlikdə demokratiyanı müdafiə etməyə hazırıq”, – deyən von der Leyen qanunun aliliyinin qorunmalı olduğunu vurğulayıb.
Von der Leyen Londonda keçirilən toplantıya Türkiyə, Norveç və Kanada kimi AB üzvü olmayan ölkələrin də qatıldığını xatırladaraq, “Daha geniş bir anlayışda ABŞ-lı dostlarımızla birlikdə ortaq maraqlarımız üçün addımlar atırıq”, – deyib.