Dəniz Brizi dəstəsinin lideri öldürüldü
Fransanın sabiq prezidenti “Liviya işi”nə görə mühakimə olunur
Baget çörəyi və şirniyyatlar üçün kağız və karton qutuların qablaşdırılmasına tətbiq edilən yeni vergi fransız çörəkçiləri qəzəbləndirib.
Fransada hər gün işə gedərkən yerli çörək sexi yanında dayanıb təzə çörək və ya kruasan götürmək barədə heç bir mübahisə yoxdur. Lakin yeni ekoloji siyasət bu vərdişi dəyişdirə bilər.
Son həftələrdə fransalı çörəkçilər çörək, tort və keksləri qablaşdırmaq üçün istifadə edilən kağız və karton qutulara yeni təkrar emal vergisinə görə qəzəblərini ifadə ediblər.
Çörəkçilər bundan sonra hər paket üçün 0,0075 sent vergi ödəməli olacaqlar. Bu tətbiqin məqsədi ətraf mühiti qorumaq üçün qablaşdırmanın təkrar emalı xərclərinə töhfə vermək və tullantıları azaltmaqdır.
Tullantılarla mübarizə ideyası əslində yeni deyil. Əvvəllər çörəkbişirmə müəssisələri hər qablaşdırma məhsulunu bəyan etməklə illik töhfələrini hesablamalı idilər. Yeni qablaşdırma vergisi bu mürəkkəb inzibati prosesi sadələşdirmək üçün nəzərdə tutulub. Oxşar töhfələr qəssablar və pendir satıcıları kimi digər sektorlar üçün də tətbiq edilib.
Lakin çörəkçilər verginin artan enerji xərcləri və un və şəkər kimi əsas inqrediyentlərin inflyasiyası ilə mübarizə aparan iqtisadiyyata yeni bir yük yaratdığını iddia edirlər. Fransa hökuməti 2022-ci ildən başlayaraq Rusiyanın Ukraynaya tam müdaxiləsindən sonra artan elektrik və qaz qiymətlərinin öhdəsindən gəlmək üçün bir neçə yardım paketi hazırlayıb.
Bəziləri üçün bu qablaşdırma vergisi son damla oldu. Fransa Pasxa və Çörəkçilərin Milli Konfederasiyasının prezidenti Dominik Anrak “Le Figaro” qəzetinə deyib: “Bu, səbrimizi daşıran son damla idi”.
Orta çörək zavodu həftənin altı günü gündə 300 müştəri qəbul edir. Bu, təxminən 700 avro məbləğində illik qablaşdırma vergisi deməkdir. Anrak çörəkçilərə verginin gəlirlərinə təsirini kompensasiya etmək üçün məhsul qiymətlərini bir qədər artırmağı tövsiyə edib.
Çörəkçilər, həmçinin müstəqil çörək zavodlarının çörək satışının 52 faizini təşkil etdiyi Fransada verginin müştərilərə təsirindən narahatdırlar. 12 milyon fransız hər gün baget çörəkləri alır.
Baget təkcə çörək deyil, həm də mədəni simvoldur. UNESCO Fransa bagetini 2022-ci ildə Bəşəriyyətin Qeyri-Maddi Mədəni İrs siyahısına daxil etdi.
Həll yolu, ənənəvi olaraq “sacs à ağrı” (çörək torbaları) kimi tanınan bir vaxtlar geniş istifadə olunan təkrar istifadə edilə bilən parça çantaları qəbul etmək ola bilər. Fransızlar kağız torbalara görə sevimli bagetlərindən imtina etmək istəmirlər.