ABŞ və Böyük Britaniya Səda və Zəmərə çəhərlərinə havadan zərbələri endirib
London komediya klubu botokslu insanlara girişi qadağan edir
İngiltərədən Rusiyanın qovduğu diplomatlara misli ilə cavab
Böyük Britaniyada yaşayan üç Bolqarıstan vətəndaşının Rusiyaya casusluq etməkdə təqsirli bilinməsindən sonra da gərginlik davam edir.
Casus şəbəkəsinin hədəfində olan jurnalistlərdən biri olan Xristo Qrozev BBC-yə bu casuslarla təcrübəsindən danışıb.
Bolqarıstan pasportu da olan Qrozev bildirib ki, dəstə onu öldürmək üçün “sui-qəsd üsulları”nın siyahısını tərtib edib.
O, casusların sui-qəsd “fantaziyaları” olduğunu izah edərək bunları sadaladı.
Həmkarı Roman Dobroxotovla birlikdə Rusiya haqqında çoxlu ifşalar edən jurnalistin öldürülməsi üçün nəzərdə tutulan üsullardan biri də onu gürzlə (kuvald) vurmaq olub.
Daha da fövqəladə hal odur ki, İŞİD-in icarəyə götürdüyü kamikadze küçədə Qrozevə yaxınlaşıb özünü partladacaqdı.
Bolqarıstanlı jurnalist onu da iddia edib ki, Suriyada oğurlanaraq işgəncə düşərgəsinə göndərilərkən ona oxşayan birini qaçırıb Rusiyaya aparıb həbs etmək planı olub. Bu şəkildə onun əsl taleyi bilinməyəcəkdi.
Qrozev və Dobroxotov Aleksey Navalnıya və Sergey Skripala qarşı sinir qazı hücumlarında Moskvanın rolunu ifşa edən reportajları ilə tanınırlar.
Rusiya kəşfiyyatında çalışan Yan Marsalekin 2020-ci ilin dekabr ayında üç Bolqarıstan vətəndaşını idarə edən Orlin Roussevə göndərdiyi mesajlarda onun Qrozevi hədəf aldığı görülüb: “Mən Qrozevin çox vacib hədəf olduğunu düşünmürəm, amma deyəsən Putin həqiqətən ona nifrət edir”.
2020-ci ildən sonra casusluq şəbəkəsinin Avropanın müxtəlif ölkələrində iki jurnalisti izlədiyi müəyyən edilib.
2022-ci ildə Qrozevin Vyanadakı evinə casuslar daxil olub. “Həmin vaxt oğlum otağında kompüter oyunu oynayırdı. Onlar evə girəndə otağından çıxsaydı, nə baş verərdi, onu düşünmək istəmirəm”, – bolqar jurnalist deyir.
Üç Bolqarıstan vətəndaşı 2024-cü ilin fevral ayında London polisinin terrorla mübarizə detektivləri tərəfindən “Rəsmi Sirlər Qanunu”nu pozduqlarına görə həbs edilmiş və casusluq etmək üçün sui-qəsddə ittiham ediliblər.
Cümə günü Londondakı “Old Bailey”də keçirilən məhkəmə prosesində münsiflər heyəti 32 saatdan çox müşavirədən sonra 33 yaşlı laborant Katrin İvanova, 30 yaşlı kosmetoloq Vanya Qaberova və 39 yaşlı rəssam və dekorator Tihomir İvançevi mühakimə edib.
Məhkəmənin sonunda üç Bolqarıstan vətəndaşı Rusiyanın xeyrinə casusluqda təqsirli bilinib. Həmin şəxslərin Avropanı gəzərək jurnalistlərə, keçmiş siyasətçiyə və Almaniyadakı ABŞ hərbi bazasına casusluq edən qrupun üzvü olduğu bildirilir.
Prokuror Alison Morqan deyib: “Səhv etməyin, müttəhimlər bu məlumatı toplayaraq Rusiya dövlətinə ötürməklə bir çox insanın həyatını riskə atıblar”.
Təqsirləndirilən şəxslər mayın 7-12 arasında hökm elan olunana qədər həbsdə qalacaqlar.
Hadisə Böyük Britaniyada “ən böyük xarici kəşfiyyat əməliyyatlarından biri” kimi qiymətləndirilir.