iki xətt üzrə hərəkət edən qatarların sərbəst hərəkət etməsində müəyyən
çətinliklər yaradır. Digər Memoranduma görə isə Yaşıl xəttin davamı olaraq
«Xətai» stansiyası ilə «Həzi Aslanov-2» stansiyası arasında bir neçə
stansiyanın inşası nəzərdə tutulub.
Növbəti 2 Anlaşma Memorandumu isə «THALES S.A» şirkətilə imzalanıb. Birinci sənəd Bakı Metropoliteninin texnoloji cəhətdən gücləndirilməsi istiqamətində əməkdaşlığın əsasını qoymaq məqsədilə imzalanıb. Belə ki, «Bənövşəyi» xətdə («Avtovağzal», «Memar Əcəmi-2» st.) inşa olunan stansiyalarda işarəvermə və idarəetmə sistemlərinin tətbiqi üçün son texnoloji avadanlıqlardan istifadə edilməsi planlaşdırılır. Həmçinin gələcəkdə inşa olunacaq yeni stansiyalarda da bu sahədə mövcud ən müasir avadanlıqların, işarəvermə və idarəetmə sistemlərinin tətbiq olunması nəzərdə tutulub. Digər sənəddə isə təlim və tədris proseslərinin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur. Tərəflər bu Anlaşma Memorandumunu həyata keçirməklə Bakı Metropoliteninin təlim və tədris imkanlarının inkişaf etdirilməsi məqsədi ilə əməkdaşlığı gücləndirmək arzusundadırlar.