Azərbaycan “İskəndəri” kölgədə qoyan raket kompleksləri ilə silah arsenalını zənginləşdirdi
Zakir Həsənov “Efes-2018” təlimlərinin yekun mərhələsinə dəvət olunub
Elxan Şahinoğlu: “Rusiyadan silah və hərbi texnika asılılığımızı azaltmalıyıq...”
Son zamanlar Azərbaycan-Ermənistan cəbhəsində qoşunların təmas xəttində atəşkəs tez-tez pozulur. Belə olan halda mətbuatda yayılan xəbərə görə, müdafiə nazirimiz, general-polkovnik Zakir Həsənov orduya Ermənistan tərəfinin hər atəşinə onqat cavab verilməsi barədə tapşırıq verib.
Zakir Həsənovun bu tapşırığının nəticəsi necə olacaq?
Suala hafta.az-ın debatında hərbi ekspert Azad İsazadə və həmkarı Üzeyir Cəfərov cavab veriblər.
Azad İsazadə bildirib ki, nazirin bu
fikri əslində Azərbaycan Ordusuna deyil, ermənilərə istiqamətlənmiş mesajdır:
«Ötən günlərdə Ermənistanın müdafiə naziri çıxışında bildirmişdi ki, Naxçıvanda öldürülən erməni əsgərlərinin qanını yerdə qoymayacağıq. O həmçinin vurğulamışdı ki, Azərbaycana qarşı xüsusi cavab əməliyyatı hazırlayırlar. Bunun ardınca isə məlum olduğu kimi, Naxçıvan ərazisində olan cəbhə boyunca çox ciddi atəşkəs pozuntuları qeydə alındı. Zakir Həsənovun bu müraciəti faktiki olaraq, erməni nazirə verilmiş hərbi-siyasi cavabdır. Nazir demək istəyir ki, siz əgər bizə qarşı atəş açsanız, cavabınızı on qat alacaqsınız. Əgər bunu istəmirsinizsə, atəşkəsi pozmayın. Ermənistan hazırda seçim qarşısındadır. Ya atəşkəsi pozmağa davam edib böyük itki ilə üzləşəcəklər, ya da cəbhədəki gərgin vəziyyət düzəlməlidir. Artıq hiss olunur ki, ötən günlərlə müqayisədə qarşı tərəfdən atəşkəsin pozulması halları azalıb. Demək ki, nazirin mesajı ünvanına çatıb».