«Atlas» Araşdırmalar Mərkəzi Azərbaycan-Rusiya münasibətləri və xarici siyasətimizin yeni prioritetləri mövzusunda 500 respondent arasında sorğu keçirib. Nəticələr maraqlıdır. Azərbaycan və Rus dillərindədir. Buradan yayıram. «Atlas» Mərkəzinə istinadən istifadə üçün açıqdır.
«Atlas»ın sorğusunda hansı nəticələr əldə olundu?
«Atlas» Araşdırmalar Mərkəzi Azərbaycan – Rusiya münasibətləri və Azərbaycanın xarici siyasətinin yeni prioritetləri mövzusunda 500 respondent arasında sorğu keçirib.
Sorğunun ilk sualı belə olub:
«Rusiyada azərbaycanlıların dünyadakı ən böyük diaspora təşkilatı olan Ümumrusiya Azərbaycanlıları Konqresinin qeydiyyatının ləğvi iki ölkə arasındakı münasibətlərə necə təsir edəcək?»
Bu suala cavab verənlərin 87 faiz Rusiyada azərbaycanlıların ən böyük təşkilatının fəaliyyətinin faktiki qadağan olunmasının Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinə mənfi təsir edəcəyini söyləyiblər.
Respondentlərin cəmi 8 faiz qeydiyyatın ləğvinin münasibətlərə heç bir təsiri olmayacağı düşüncəsindədir.
5 faiz isə suala «bilmirəm» deyə cavab veriblər.
Bu mövzunun davamı olaraq respondentlər «Sizcə Rusiyada azərbaycanlıların diaspor təşkilatının fəaliyyətinin qadağan olunmasının arxasında hansı qüvvələr dayanır» sualına belə cavab veriblər: