Avstriyanın yeni baş naziri 31 yaşlı gənc ola bilər
Filmlərdə göstərilən fantastika reallaşmaq üzrə
… Maskarad və tibbi maskalara da
Avstriyanın ətraf mühit, energetika və nəqliyyat naziri Leoner Gevesler (Leonore Gewessler) sürət həddini aşan sürücülərin ətraf mühitə ciddi təhlükə yaratdığını və onların avtomobillərinin müsadirə olunacağını bildirib. Nazir təşkil etdiyi mətbuat konfransında, yolda sürət həddini aşanlar üçün hazırlanan yeni qanun layihəsini ictimaiyyətlə paylaşdı.
Gevesler həddindən artıq sürətlə maşın sürənlərin ətraflarına ciddi təhlükə yaratdığını və sözügedən şəxslərdən “cinayət elementini (avtomobili)” alacaqlarını bildirib.
Gevessler qeyd edib ki, sürət həddini aşan sürücülər nəqliyyata nəzarəti tamamilə itirirlər və beləliklə, ölümlə nəticələnən qəzalara səbəb olurlar.
Yeni qanun layihəsinə görə, polis şəhər daxilində və xaricində müəyyən edilmiş sürət həddini aşanlar üçün hadisə yerində sözügedən şəxsin avtomobilini bağlayaraq vəziyyəti məhkəməyə verəcək. Həmin şəxsin sürət həddini nə qədər və nə qədər aşdığına məhkəmə qərar verəcək.
Sürücü şəhərdə saatda 80 kilometr, şəhərdən kənarda isə 90 kilometr sürətlə tutularsa, onun nəqliyyat vasitəsinə müvəqqəti həbs qoyulacaq.
Lakin sürət həddini aşdıqda, məsələn, şəhərdə saatda 120 kilometr, şəhərdən kənarda isə 220 kilometr sürətlə hərəkət edən sürücü tutularsa, onun avtomobili müsadirə olunaraq hərracda satılacaq. Gəlir yerli və mərkəzi bölmələr arasında bölüşdürüləcək.