İctimai əhəmiyyətli məlumatlar yığışdırılıb, əlçatanlıq məhdudlaşdırılıb
Daha üç sənədi evdən çıxmadan əldə edə biləcəksiniz
“Mobil notariat” zəruri olan çoxsaylı məlumatları inteqrasiya edib
Qorxursunuz, yoxsa onunla razısınız?
«Mən onlara özümün beynəlxalq əlaqələrimdən istifadə edib hakimiyyətə işləməyi təklif etdim ...»
Leyla Yunus: «30 illik təcrübəsi olan hüquq müdafiəçisinə Saxarov mükafatını vermədilər, dünənki uşağa nüfuzlu mükafat verirlər»
Leyla Yunus: «Di, atan sənə deyə bilər ki, qışqırmayasan, xahiş edirəm, mənə görə qışqır!»
Leyla Yunus İŞİD-i Azərbaycana çağırır
«Əclafın» həbsxana məktublarından: «Ağlamaqdan çəkinmə, ... sadəlövh olma»
Məşhur vəkil Olivye Pardonun bir sualla məğlub etdiyi ermənipərəstlər sürüsü
Leyla Yunus: «Mən həmişə Mehriban Əliyevaya dərin hörmət bəsləmişəm»
Dilənçi hüquq müdafiəçiliyindən milyonçuluğa
Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidməti hüquq müdafiəçisi Leyla Yunusa saxlanıldığı kamerada digər məhbus tərəfindən hücum edilməsi ilə bağlı vəkil Fariz Namazlının iddialarına münasibət bildirilib.
Qurumun mətbuat xidmətindən bildiriblər ki, mətbuatda istintaq təcridxanaları və cəzaçəkmə müəssisələri barədə təsdiqini tapmamış və yoxlanılmamış məlumatlar dərc olunur. Leyla Yunusla bağlı yayılmış məlumat da təsdiqini tapmayıb.
Penitensiar Xidmət xatırladır ki, bu cür əsassız məlumatların rejim qaydalarını pozmağa və qanunda nəzərdə tutulmamış imtiyazlar əldə etməyə can atan məhkumlar, eləcə də onların bəzi yaxınları tərəfindən ictimai fikrin çaşdırılması məqsədilə yayıldığı dəfələrlə bəyan edilib: «Subyektiv hisslərdən irəli gələn bu cür məlumatların yoxlanılmadan və aidiyyəti orqanlarla dəqiqləşdirilmədən yayılması ictimaiyyətdə təşviş və həyəcan yaratmağa yönəlib.
Penitensiar Xidmətin tabeliyində olan müəssisələrdə saxlanılan bütün şəxslər AR Cəza İcra Məcəlləsində, «Həbs yerlərində saxlanılan şəxslərin hüquq və azadlıqlarının təmin edilməsi haqqında» qanunda nəzərdə tutulan hüquqlardan tam həcmdə istifadə edirlər. Belə ki, təqsirləndirilən və azadlıqdan məhrum edilmiş şəxslərin cəzanı insan şəxsiyyətinə hörməti təmin edən şəraitdə çəkmək, ictimai faydalı əməklə, bədən tərbiyəsi və idmanla məşğul olmaq, istirahət etmək, tibbi, hüquqi və psixoloji yardımlar almaq, dini ayinlərin icra edilməsində iştirak etmək, təhsil almaq və peşə hazırlığı keçmək kimi əsas hüquqları cəzanı icra edən orqan tərəfindən tam təmin olunub.
Qanunda nəzərdə tutulmuş həmin hüquqların həyata keçirilməsi üçün bütün müəssisələrdə müvafiq şərait yaradılıb».
Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidməti bir daha kütləvi informasiya vasitələrinə müraciət edərək bildirir ki, ictimaiyyətdə təşviş yaratmağa yönəlmiş bu cür qərəzli məlumatların yoxlanılmadan və dəqiqləşdirilmədən dərc edilməsi yolverilməzdir, jurnalist etikasına və peşəkarlığa ziddir.