... Yaxud Kremldəki “Ostap Bender”lərin yeni anti-Azərbaycan planları
Sanki Səməd Vurğun “Rəhbərə salam”ı yazanda, onların babaları əllərinə silah götürüb üsyan etmişdi?
Yazıçının qalmaqallı müsahibəsi və bizim Tarixə yanlış münasibətimiz...
İkinci Dünya Müharibəsindən sonra SSRİ təbliğatı “faşizm, nasizm, nasionalizm” kimi terminlərin izahını, onların öyrədilməsini, təbliğatını öz səhv, dağıdıcı, təbii olmayan ideologiyasına uyğunlaşdırdı. “Alman faşizmi” deyimini o qədər geniş yaydılar ki, sovet insanında “faşizm” sözü almanlara aid edilirdi. Əslində “faşizm” 1920-ci illərdə İtaliyada yaranmış cərəyan idi, sonra bütün dünyaya yayıldı, bu gün də var, çox güman, sabah da olacaq.
İkinci Dünya Müharibəsindən öncə və müharibə zamanı insanlığa qarşı cinayətləri bir çox ölkələr törətdilər, biz ancaq “Nuremberq tribunalını” xatırlayırıq, halbuki, “Tokio tribunalı” da olub, Yaponiya “faşizmi” də yarğılanıb. Amma SSRİ qalib ölkələr sırasında olduğu üçün “sovet faşizmi” yarğılanmadı, öyrənilmədi, cinayətlər ört-basdır edildi. Müharibədən öncə milyonlarla insanı qətl edən “Stalin faşizmi”, müharibə zamanı həmin rejimin Şərqi Avropada törətdiyi vəhşiliklər cavabsız, öyrənilməzdən qaldı və cəzasızlıq yaratdı.
Əslində İkinci Dünya Müharibəsinə qədər “sovet xalqı” anlayışı yox idi, yaranmadı, rejim o qədər qəddar, mənasız və insan təbiətinə yad idi ki, ancaq repressiyalarla ayaqda qalmağı bacarırdı. Amma müharibə olmasaydı, çox güman, SSRİ 40-cı illərdə dağılacaqdı, “sovet xalqı” anlayışını, məfhumunu məhz müharibə formalaşdırdı. Heç də təsadüfü deyil ki, Stalin rejimi 30-cu illərdə Hitler nasizminə simpatiya ilə yanaşırdı, hətta 1939-cu ilin 23 avqustunda “Molotov–Ribbentrop” aktı imzalandı, Avropanın diktatorlar arasında ilkin bölüşdürülməsi baş verdi. Hitler rejiminin ən vacib ticarət tərəfdaşlarından biri SSRİ idi – bəli, təəccüblənməyin, o zaman SSRİ-dən Almaniyaya taxıl, ərzaq, metal, neft və s. məhsullar ixrac edilirdi, bu isə Almaniya rejiminin güclənməsinə xidmət edirdi. Bəlkə də məhz buna görə Stalin son ana qədər Hitlerin SSRİ-yə hücum edəcəyinə inanmırdı.
Bu gün Rusiyanın Ukraynada etdiklərinə Rusiya xalqının böyük əksəriyyətinin susqun qalması, hətta dəstək verməsinin ən böyük səbəbi İkinci Dünya Müharibəsindən sonra “sovet faşizminin” yarğılanmamasıdır. Cəmiyyət özünüqoruma instinkti ilə hərəkət edir (təbliğat öz yerində, bunun da böyük payı var), Rusiya cəmiyyəti və xalqı, “biz faşist ola bilmərik, biz işğalçı ola bilmərik, biz şəhərləri dağıda, uşaqları qətl edə bilmərik, biz silahsız insanları öldürə bilmərik”, kodları üzərinə düşünür və davranır. Bu isə SSRİ təbliğatının bu günə olan əks-sədasıdır. Rusiyalılar təbliğata inanmaq istədikləri üçün inanırlar - əslində alternativ mənbələr tapa, öyrənə bilərlər, amma etmirlər, çünki özünüqoruma instinkti ilə davranırlar. Əgər onların beyni qəbul etsə ki, Rusiya da faşistlər kimi davranır – bu zaman iç dünyaları çökər, ayaqlarının altından yer qaçar və hərəkətə keçməyə başlayarlar. Öz hərəkətsizliklərinə, etiraz etmək istəmədiklərinə haqq qazandırmaq üçün rəsmi təbliğata inanmağa üstünlük verirlər.
Mən İkinci Dünya Müharibəsinin nəticələrinin yaddan çıxarılmasının, bu günün, 8 May gününün nasizm üzərində qələbə kimi qeyd edilməməsinin də əleyhinəyəm. Bu qələbədə bütün SSRİ xalqlarının, Avropa xalqlarının, ABŞ, Kanada və Avstraliya ordularının da böyük payı var – nədən bu qələbəni Rusiyaya, ruslara təslim etməliyik ki?! Almaniya məhz 8 May tarixində kapitulyasiya imzalayıb – bu 20-ci əsrin ən böyük faciəsinin bitməsi günüdür, bu günün önəmini azaltmaq olmaz.