Ukrayna azərbaycanlıları AzTV sədrinə müraciət etdilər
İctimai rəyin səsi olmağı məqsəd seçmiş hər bir media orqanı daşıdığı məsuliyyəti unutmamalıdır
Qulu Məhərrəmli: ««Mətbuat aynasında» adlı verilişimiz yaxın zamanlarda efirə çıxacaq»
Qulu Məhərrəmli: «Ciddi tədbirlər görülməlidir»
Məhkəmə baş redaktora hökm oxudu
Bu gün Yasamal Rayon Məhkəməsində «Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri» Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (ASC) sədri Arif Alışanovun professor, əməkdar jurnalist Qulu Məhərrəmliyə qarşı xüsusi ittiham qaydasında verdiyi şikayət üzrə məhkəmənin hazırlıq iclası davam etdirilib.
Virtualaz.org saytının məhkəmədə iştirak edən müxbirinin verdiyi xəbərə görə, prosesə hakim Azər Tağıyev sədrlik edib.
Prosesdə Qulu Məhərrəmlinin vəkili Cavid Rzazadə çıxış edərək bildirib ki, Arif Alışanov məhkəmə iclasına gəlmədiyinə görə iş məhkəmə baxışına qəbul edilə bilməz: «Ötən prosesdə olduğu kimi, bu prosesdə də Arif lışanov iştirak etmir, ona görə də işin məhkəmə baxışına verilməsi doğru deyil».
Vəkil A.Alışanovun məhkəməyə gəlməsi və işin məhkəmə baxışına verilməməsi ilə bağlı vəsatət qaldırıb.
A.Alışanovun vəkili Zaur Abbasov isə vəsatətin təmin edilməməsini istəyib.
Prosesdə çıxış edən Q.Məhərrəmli bildirib ki, o, müsahibəsində yalnız tənqidi fikirlər səsləndirib və buna görə məhkəməyə verilib: «Məhkəməyə və qanunlara hörmət etdiyim üçün prosesə gəlirəm. Bu adam nədən zərər çəkib? Gəlsin izah eləsin. Mən demişəm ki, televiziyaya rəhbərlik edən şəxsin peşə səviyyəsi yüksək deyil, dövlət büdcəsindən ayrılan pullar səmərəli istifadə edilmir. Dövlət bu qədər vəsait ayırır, amma baxın, reytinq nə səviyyədədir. Məndən şikayət edən şəxs özü məhkəməyə gəlməli, özü öz şərəf və ləyaqətini müdafiə etməlidir».
Daha sonra hakim A.Tağıyev müşavirəyə yollanıb. Müşavirədən sonra hakim məhkəmənin qərarını elan edib. Qərara görə, iş baxışa təyin edilib.
Prosesin baxış iclası aprelin 15-də keçiriləcək.
Qeyd edək ki, Q. Məhərrəmlinin Azərbaycanda televiziyanın kütləvi yayımına başlamasının 60 illiyi ilə bağlı verdiyi müsahibədən sonra A. Alışanov şərəf və ləyaqətinin təhqir olunduğunu iddia edərək Yasamal Rayon Məhkəməsinə müraciət edib. Müraciətdə Qulu Məhərrəmliyə qarşı cinayət işinin açılması istənilib. A.Alışanov eləcə də Nəsimi Rayon Məhkəməsinə müraciət edərək Q.Məhərrəmlinin 100 min manat təzminat ödəməsini tələb edib. O, ərizəsində həmin pulu uşaq evinə köçürəcəyini qeyd edib.