Konseptual sənədlərin layihələrini kim gecikdirir?
Ödənişli istifadə qaydaları ilə bağlı yeni qərara sözardı...
Ehtiyat xətdəki vaqonlar alışıb
Kəmaləddin Heydərov: “Qəzalı evlərin sakinləri köçürüləcək”
Fevralın 1-də Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Tikintidə Təhlükəsizliyə Nəzarət Dövlət Agentliyinin inzibati binasında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin sədrliyi ilə Nazirlər Kabinetinin bu ilin yanvarın 9-da keçirilmiş 2013-cü ilin sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına və 2014-cü ildə qarşıda duran vəzifələrə həsr olunmuş iclasında verilən tapşırıqların müzakirəsi ilə əlaqədar geniş müşavirə keçirilib.
Fövqəladə Hallar Nazirliyinin strukturuna daxil olan və nəzarət funksiyaları daşıyan qurumların iştirakı ilə keçirilən müşavirədə çıxış edən fövqəladə hallar naziri general-polkovnik Kəmaləddin Heydərov Prezident İlham Əliyevin verdiyi tapşırıqların həyata keçirilməsinin əhəmiyyətindən danışıb. Nazir son illər respublika iqtisadiyyatının dinamik inkişafı fonunda ölkədə aparılan geniş abadlıq-quruculuq, infrastruktur, nəqliyyat və digər sahələrdə aparılan tikinti prosesində təhlükəsizlik qaydalarına ciddi əməl olunması və görülən işlərin keyfiyyətinin daha da artırılmasının vacibliyini önə çəkib. Xüsusilə vurğulanıb ki, dövlət başçısının müvafiq tapşırıqlarına əsasən, hazırda inşası davam etdirilən və tikintisi başa çatmış dövlət və özəl sektordakı tikililərin qanunlara və normalara uyğun inşa olunmasına, layihə sənədlərinin mövcud qanunvericiliyə uyğun ekspertizadan keçirilməsinə, istismarına icazə verilən obyektlərin təhlükəsizlik qaydalarının icrasına nəzarətin gücləndirilməsinə ciddi riayət olunmalıdır. Nazir Kəmaləddin Heydərov həmçinin ölkə ərazisində tikinti, sənaye və dağ-mədən sahələrində təhlükəsizliyə nəzarətin gücləndirilməsinin, qanunsuz və o cümlədən də pozuntularla tikilən obyektlərin inşasını qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olaraq dayandırılması və sökülməsi ilə bağlı ciddi tədbirlərin görülməsini, insanların təhlükəsiz həyat və fəaliyyətinin təminatının vacib amil olduğunu qeyd edib.
Eyni zamanda yanğın təhlükəsizliyi sahəsinə nəzarətin gücləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirilib ki, nazirliyin aidiyyəti qurumları nəinki tikilməkdə olan, eyni zamanda istismara verilmiş bütün tikililərdə təhlükəsizlik norma və qaydalarına lazımi səviyyədə riayət olunmasına da ciddi nəzarət etməlidir.