Tokayev hərbi doktrinanı da dəyişdirib
Bu təkcə Rusiyaya deyil, Qərb üçün də arzuolunan deyil
İki yol arasında fərq 500 km-ə yaxındır
Qazaxıstan parlamentinin deputatları yenidən maliyyə naziri Baxıt Sultanova Vahid Yığım Pensiya Fondunun Azərbaycan Beynəlxalq Bankında itmiş vəsaitlərini xatırladıblar.
Virtualaz.org «Kazinform»a istinadən bildirir ki. deputat Darxan Kaletayev Senatın plenar iclasında çıxış etmiş maliyyə nazirindən soruşub: «Pensiya fondunun Azərbaycan iqtisadiyyatına qoyulmuş pulları ilə bağlı vəziyyət necədir? Yəqin ki, bunları investisiya hesab etmək olar».
«İnvestisiyalar Vahid Yığım Pensiya Fondu tərəfindən ABB-nin istiqrazlarına qoyulub. Həmin bank müəyyən çətinliklər nəticəsində restrukturizasiya prosedurlarına məruz qalıb. Bu prosesə Azərbaycan hökuməti də qoşulub. İndi bizə Azərbaycan Beynəlxalq Bankı deyil, ölkənin özü borcludur.
Danışıqlar nəticəsində həmin istiqrazların suveren istiqrazlara dəyişdirilməsinə nail olunub, müddət 15 ilə qədər artırılıb. Başqa sözlə, restrukturizasiya nəticəsində faiz dərəcəsi azalıb. Buna baxmayaraq, əsas borc və üstəlik həmin dərəcələr üzrə gəlirlilik, az da olsa, saxlanılıb. Buna görə də, bugünkü vəziyyətə görə, həmin vəsaitlərin qaytarılması, demək olar ki, təmin edilir. Bundan başqa, həmin istiqrazların alışı nəticəsində müəyyən hissə VYPF tərəfindən gəlir şəklində əldə edilib», - nazir deyib.