Gənc qadın onu maşında zorlayan kişini başından vurub
Azərbaycanlı biznesmen filmlərdə ola biləcək cinayət törədib
Xoşbəxtlikdən güllə ayağından dəyib
Azərbaycan Rusiyanın lisenziyası əsasında indiyə qədər 100 min ədəddən yuxarı “Kalaşnikov” AK-74M avtomatı istehsal edib. Bu məlumatı Minskdə keçirilən MİLEX-2019 silah sərgisi zamanı Azərbaycanın hərbi-sənaye kompleksinin nümayəndəsi TASS-a deyib.
“İndiyə qədər Azərbaycan lisenziya əsasında 100 mindən yuxarı AK-74M istehsal edib. Avtomatların istehsalı 2021-ci ilə qədər davam edəcək. Cəmi 120 min vahid AK-74M buraxmaq nəzərdə tutulur”-o bildirib.
Azərbaycanın o vaxtkı Müdafiə Sənayesi Nazirliyi (indiki “Azərsilah”) AK-74M avtomatlarının “Xəzri” adı altında istehsalına 2011-ci ildən başlayıb. Bunlar avtomatın baza variantından nişangah kompleksinin modifikasiya olunmuş interfeysi ilə fərqlənir. AK-74M “Xəzri” avtomatları Azərbaycan ordusunun silahlanmasında yer alır.
Bundan əvvəl Azərbaycanın “Xəzri” avtomatlarının bazasında EM-14 hücum tüfəngi hazırladığı açıqlanmışdı. Bu, NATO standartlarına uyğunlaşdırılmış silahdır və 5.56x45 mm-lik patronlar istehsal edir. Silahın seriya istehsalı 2016-cı ildən başlayıb. (Virtualaz.org)